Článek
Akce připomenou i několik výročí, mimo jiné narození slavných plzeňských loutkářů Josefa Skupy, Jiřího Trnky či Gustava Noska.
Mimořádný prolog festivalu na Jiráskově náměstí zmíní mimo jiné i připravovanou velkou úpravu náměstí, v jehož blízkosti se Trnka narodil. Open air festival zahájí průvod, potom nabídne sedm loutkových představení, která vyvrcholí nejúspěšnější loutkovou hrou Divadla Alfa Tři mušketýři a projekcí Trnkova filmu Staré pověsti české. Akce nabídne také loutkářské a animační dílny.
Největší česká přehlídka loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň se koná každé dva roky. Letos se ale uskuteční kvůli koronaviru po čtyřech letech. Nabídne 60 představení v podání 35 souborů z pěti zemí světa. V soutěží části se utká 19 inscenací souborů z Česka a Slovenska. „Na Skupovku se čekalo čtyři roky, protože v roce 2020 odpadla kvůli covidu. Nabídne něco málo z toho, co jsme chtěli uvést v roce 2020, a většinu novinek, které nabídly poslední dva roky v oblasti loutkového divadla,“ řekl ředitel pořádajícího domácího Divadla Alfa Jakub Hora.
Za pozornost stojí podle pořadatelů například hra Bratři naděje Divadla Minor o loutkářské rodině Kopeckých za první světové války, zpracování Čapkovy zbojnické povídky Stín kapradiny Divadla Lampion, novinka Naivního divadla Liberec Lišák Renard nebo nejnovější verze Mauglího Bratislavského bábkového divadla. Soutěžit bude také novinka Divadla Drak Expedice: Má láska, Prodaná nevěsta Divadla loutek Ostrava, asijský příběh Spoutaný trávou Divadla Líšeň, Hamlet on the Road Divadla Radost či verze Pána prstenů souborů Buchty a loutky a Športniki. Alfa v soutěži uvede hru Pravdu má každý svou(?) o frustraci z množství rezolutních „pravd“ na sociálních sítích.
Unikátní součástí Skupovy Plzně bude podle Hory japonská sekce. V Plzni vystoupí vystoupí čtyři soubory, které reprezentují různé oblasti současného japonského loutkářství - zjednodušený styl divadla bunraku, experimentální divadlo kombinující prvky tradičního tance butó a vedení tělové loutky, marionetové divadlo a tradiční jarmareční divadlo s maňásky. Součástí budou i workshopy japonských loutkářských technik. Festival uvede také výjimečná nová představení loutkářů ze Španělska, Belgie či Polska, řekl Hora.
Festival doprovodí výstava v Muzeu loutek o tvorbě uruguayského loutkáře Pabla Paréze a venkovní výstava ve Smetanových sadech Plzeň loutkářská. Západočeské muzeum uspořádá odbornou konferenci, kde se mimo jiné připomenou letošní výročí - 130 let od narození Josefa Skupy a 65 let od jeho úmrtí, 110 let od narození Jiřího Trnky, 160 let od narození Karla Nováka, v jehož Loutkovém divadle Feriálních osad Skupa začínal dráhu loutkáře, a 135 let od narození loutkáře a tvůrce loutky Hurvínka Gustava Noska. Letos také slaví 110 let nejstarší loutkářský časopis na světě Loutkář, Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU vznikla před 70 lety, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi před 50 lety a festival Skupova Plzeň měl první ročník před 55 lety. „K výročí Trnky a Skupy vzniklo nové představení Divadla Spejbla a Hurvínka Ó loutky, jaká vášeň,“ uvedl Hora. Revue, která vychází ze skutečných představení Skupova divadla ve 30. letech 20. století, využije originální Trnkovy loutky s trikovými výstupy, průvodcem budou Spejbl, Hurvínek i loutkový Skupa.
Význam festivalu podle Hory potvrdí i prestižní setkání výkonného výboru Světové loutkářské unie UNIMA. Do Plzně přijede 50 osobností, ředitelů festivalů či dramaturgů oboru loutkářství ze všech kontinentů.