Článek
Některé pexesa mají i neobvyklou podobu. „Je tu třeba pexeso, které je polepené různými typy látek a podle hmatu se dá rozpoznat. Nebo máme pexeso na tašce či nejmenší pexeso, které sběratelka měla, s čtverečkem asi 0,5 krát 0,5 centimetru,“ uvedla Simona Valachová z muzea. Naopak největší sada má kartičky o rozměrech zhruba 20 centimetrů. Kromě hmatové podoby hry bude vystavena i sluchová.
Nejstarší exponáty byly vyrobeny v 60. letech minulého století. Většina pochází z Československa nebo Česka, ale zastoupeny jsou i hry z Chorvatska, Maďarska a Slovenska. Na výstavu byla vybrána pexesa s tématy příroda, město a kultura.
Pexeso vzniklo v Československu v 60. letech minulého století, autorem hry je Zdeněk Princ. Pracoval jako mozaikář v katedrále svatého Víta, což ho přivedlo na myšlenku vytvořit Obrázkovou mozaiku, budoucí Pexeso. První sadu navrhl v roce 1965 pro nakladatelství ČTK Pressfoto. Název hry vzešel z počátečních slabik tehdy populární soutěže Pekelně se soustřeď, jejímž principem bylo odhalování dvojic podnikových značek. První bylo pexeso indiánské vydané v nákladu 10 tisíc kusů. Záhy mezi dětmi kolovalo pexeso dopravní a také pohádkové tvořené nejpopulárnějšími postavičkami z Večerníčků. Před rokem 1989 pexesa vydával podnik ČTK Pressfoto v edici společenské hry, dnes jsou jejich autory různé organizace, spolky, firmy, ale i jednotlivci. V současnosti existuje nepřeberné množství druhů hry, jejím prostřednictvím se prezentují různé organizace, firmy jimi propagují své výrobky i zaměstnance.