Článek
V současnosti už prostory základní umělecké školy přestávají postačovat, radnice proto oslovila tři architektonické ateliéry, aby navrhly přístavbu. Vítězný návrh českobudějovického ateliéru Malý Chmel svou moderní podobou výrazně kontrastuje s původními historickými budovami, vnitřní řešení však dobře odpovídá potřebám školy.
Vedení města očekává, že se studie setká s kritikou části veřejnosti, na radnici už jsou návrhy vystavené. „Je to moderní architektura, možná svým způsobem kontroverzní, ale vývoj jde tudy,“ řekl starosta František Jiraský (Nestraníci). Podle něj se může konečná podoba vnějšího vzhledu ještě mírně změnit.
Přístavba bude mít v přízemí prostorné foyer využitelné i jako víceúčelový prostor pro společenské akce, semináře či výstavy. V patře bude multifunkční sál s hledištěm a jevištěm bez oken zvaný black-box, v nejvyšším patře ateliéry pro výtvarné obory. Přístupná bude i plochá střecha. „Benefitem je také bezbariérové zpřístupnění současných budov, které nemají vhodný vstup. Nově bude instalován výtah,“ řekl Jiraský.
Náklady se velmi předběžně odhadují podle kubatury obestavěného prostoru na zhruba 50 milionů korun. Současná inflace a růst cen stavebních prací a materiálů je však mohou výrazně zvýšit
Základní umělecká škola ve Vysokém Mýtě je jedna z největších škol svého druhu v Pardubickém kraji. V době před koronavirovou pandemií ji navštěvovalo kolem 900 žáků.