Článek
Výstava je teď především zaměřená na druhou světovou válku, později se bude věnovat i dalším dějinným úsekům Československa.
Podobná kulturní centra s expozicemi vzniknou i jinde, v Brně, Olomouci a dalších krajských městech. Muzeum totalit v Pardubicích se nachází ve sklepení Machoňovy pasáže. První hosty přivítá v 18:30. V programu vystoupí Aneta Langerová a hymnu zazpívá Dagmar Pecková.
„Expozice plná moderních technologií přímo vtáhne do minulosti. Prostřednictvím soukromého kina, rozšířené reality, digitálního průvodce a deníků zavede návštěvníky mezi odbojáře, do bojů druhé světové války nebo komunistických vyšetřoven a lágrů,“ řekla Kristýna Bardová z neziskové organizace Post Bellum, která institut zřizuje.
Nová paměťová instituce bude sloužit také jako místo pro setkávání, pravidelně se tam budou konat programy pro školy i veřejnost. Nezisková organizace Post Bellum existuje od roku 2001. Vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Má jich ve veřejné databází Paměť národa kolem 10 000.