Článek
V létě příštího roku v budově vzniknou dva multifunkční prostory, které budou veřejnosti sloužit pro výstavy, přednášky, školení, zasedání a dalších společenské aktivity. Kvůli připomínce staletých tradic a kulturních kořenů předků bude v objektu sídlit Společnost česko-německého porozumění Walthera Hensela i stálá expozice a sbírky lidové kultury hřebečského regionu, uvedl místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
Při rekonstrukci historicky cenné a památkově chráněné budovy se bude dbát na zachování celkového vnějšího renesančního vzhledu. Během rekonstrukce se objekt očistí od necitlivých stavebních zásahů z minulosti se snahou o maximální odhalení původních historických prvků s využitím tradičních materiálů.
Ve druhém patře budovy vznikne nové odloučené pracoviště městského muzea zaměřené na muzejní sbírky, výstavní a vzdělávací činnost. Kapacita sálu v bývalé Latinské škole se plánuje až pro 50 lidí. Projekt zároveň počítá s vytvořením šesti až devíti pracovních míst. Náklady dosáhnou 4,2 milionu korun, město na úpravy získalo dotaci z Místní akční skupiny Moravskotřebovsko a Jevíčsko.
Latinská škola v Moravské Třebové byla dokončena roku 1566. Vyučovalo se v ní latině, řečtině, matematice a přírodním vědám. Na venkovní straně budovy nad okny je sedm renesančních kamenných desek s latinskými a řeckými mravoučnými nápisy, další jsou v mázhauzu. Škola připravovala studenty k vědecké činnosti.
Budova byla v posledních letech téměř nevyužívaná. Bývalá latinská škola je významným dokladem kulturního života ve městě. Představovala jednu z nejstarších latinských škol vznikajících v době humanismu od počátku 16. století. Pro potřeby vyučování byl také přizpůsoben mázhauz a fasáda. V českém prostředí jde o výjimečně zachovaný objekt luteránské školy. Později se škola stala katolickou, prvním katolickým učitelem byl Joachim Renz.