Hlavní obsah

Ústí nad Orlicí pokračuje v postupné obnově křížové cesty na Andrlův Chlum

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Vloni město opravilo šest kapliček uprostřed Kalvárie, ve druhé etapě dostane nový vzhled prvních pět zastavení na začátku cesty. Práce by měly být dokončeny do 31. srpna 2023, uvedla radnice na svém webu.

Článek

Obnova zahrnuje například výměnu střešní krytiny, opravu venkovních omítek nebo restaurátorské práce na kamenných částech. Součástí zakázky je i dodávka lavičky ke kapličce číslo III a kamenných šlapáků. Loňský projekt za 1,8 milionu korun byl spolufinancován z programu Evropské unie, peníze na druhou etapu půjdou z rozpočtu města. Náklady byly vyčísleny téměř na 2,5 milionu korun včetně DPH.

Proměna nečeká jen exteriéry kapliček, ale i interiéry. Pracovníci Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli letos a příští rok obnoví vnitřní prostory kaplí číslo VI až XI, které již mají za sebou stavební obnovu. Restaurátoři mimo jiné sejmou nátěry překrývající dekorativní výmalbu kaple na stropě a stěnách, zpevní a opraví omítky, sgrafita očistí a zaretušují a doplní chybějící malířskou dekorativní výzdobu. Práce vyjdou zhruba na 600 000 korun včetně DPH, hotovo má být do 31. října 2023. Stejně jako stavební obnova, tak i restaurování interiérů kapliček křížové cesty bude rozděleno do více etap. V plánu je, že na rekonstrukci objektů číslo I až V naváže v letech 2023 až 2024 obnova jejich interiérů.

Mimo to byla také opravena kaplička Zmrtvýchvstání Krista, která se nachází na trase křížové cesty a jde o poslední pozůstatek předchozí křížové cesty. Obnovena byla malba s výjevem Zmrtvýchvstání Krista, vrcholový kříž i architektura kapličky. Náklady dosáhly zhruba 200 000 korun, město na akci získalo 50 000 korun od Pardubického kraje.

Původní křížová cesta na Andrlův chlum byla vybudována v letech 1753 až 1755 z iniciativy tkalce Augustina Andrese. Do dnešních dnů se z ní zachovalo pouze jedno zastavení mezi třináctou a čtrnáctou kaplí. Současných 14 zděných kaplí bylo postaveno v letech 1852 až 1853, celkovou obnovu podstoupily v 90. letech minulého století. Většina jich jsou menší jednoduché objekty, na konci stojí tři větší, které jsou uzavřené a zpřístupňují se jen v určitých dnech. Křížová cesta je chráněna jako nemovitá kulturní památka.

Doporučované