Článek
Obnova zahrnuje například výměnu střešní krytiny, opravu venkovních omítek nebo restaurátorské práce na kamenných částech. Součástí zakázky je i dodávka lavičky ke kapličce číslo III a kamenných šlapáků. Loňský projekt za 1,8 milionu korun byl spolufinancován z programu Evropské unie, peníze na druhou etapu půjdou z rozpočtu města. Náklady byly vyčísleny téměř na 2,5 milionu korun včetně DPH.
Proměna nečeká jen exteriéry kapliček, ale i interiéry. Pracovníci Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli letos a příští rok obnoví vnitřní prostory kaplí číslo VI až XI, které již mají za sebou stavební obnovu. Restaurátoři mimo jiné sejmou nátěry překrývající dekorativní výmalbu kaple na stropě a stěnách, zpevní a opraví omítky, sgrafita očistí a zaretušují a doplní chybějící malířskou dekorativní výzdobu. Práce vyjdou zhruba na 600 000 korun včetně DPH, hotovo má být do 31. října 2023. Stejně jako stavební obnova, tak i restaurování interiérů kapliček křížové cesty bude rozděleno do více etap. V plánu je, že na rekonstrukci objektů číslo I až V naváže v letech 2023 až 2024 obnova jejich interiérů.
Mimo to byla také opravena kaplička Zmrtvýchvstání Krista, která se nachází na trase křížové cesty a jde o poslední pozůstatek předchozí křížové cesty. Obnovena byla malba s výjevem Zmrtvýchvstání Krista, vrcholový kříž i architektura kapličky. Náklady dosáhly zhruba 200 000 korun, město na akci získalo 50 000 korun od Pardubického kraje.
Původní křížová cesta na Andrlův chlum byla vybudována v letech 1753 až 1755 z iniciativy tkalce Augustina Andrese. Do dnešních dnů se z ní zachovalo pouze jedno zastavení mezi třináctou a čtrnáctou kaplí. Současných 14 zděných kaplí bylo postaveno v letech 1852 až 1853, celkovou obnovu podstoupily v 90. letech minulého století. Většina jich jsou menší jednoduché objekty, na konci stojí tři větší, které jsou uzavřené a zpřístupňují se jen v určitých dnech. Křížová cesta je chráněna jako nemovitá kulturní památka.