Hlavní obsah

U Nasavrk se bude bojovat o titul Železný Kelt a Keltka

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Svou fyzickou kondici i dovednosti bez moderních vymožeností si vyzkoušejí soutěžící v závodu Železný Kelt/Keltka.

Článek

V sobotu ráno odstartují na desítky kilometrů dlouhé trasy u Nasavrk na Chrudimsku. Na jejich zvládnutí mají celý den, cestou je čekají keltské disciplíny. ČTK to dnes řekla Kristýna Prokůpková z keltského skanzenu u Nasavrk na Chudimsku.

Závodníci si mohou vybrat ze dvou tras v Železných horách, na 35 kilometrech budou lovci, na 45 kilometrech z nich budou průzkumníci. Na cestě splní úkoly inspirované životem keltských předků. Trasa prověří jejich vytrvalost, šikovnost i orientaci v terénu.

„Na závodníky čekají úkoly spojené s přežitím v přírodě, tedy například rozdělání ohně za pomoci ocílky, nikoliv moderních pomocníčků, jako jsou zapalovače či sirky, střelba z luku, hod oštěpem. Největším úkolem bude zorientovat se v krajině podle plánků a indicií,“ uvedla Prokůpková.

Akce je projektem Země Keltů a sdružení Boii, které provozuje skanzen. Jeho členové chtějí popularizovat keltskou kulturu a její historii. Skanzen buduje komunitu lidí se stejnými zájmy, pořádá třeba dobrovolnické brigády, akce Železný Kelt je příležitost k setkání přátel a nalezení nových, uvedla Prokůpková.

„Snažíme se veřejnost vzdělávat a zároveň bavit, no a zažít den v kůži Kelta je další způsob, jak lidem historii přiblížit,“ řekla Prokůpková. Letos se koná třetí ročník.

V kostýmu se v minulosti účastnila zhruba polovina závodníků. Někdo kombinuje moderní oblečení s prvky kostýmu, vezme si například outdoorovou obuv a termoprádlo. Vítězové druhého ročníku se vrátili po sedmi hodinách, ale průměrná doba strávená na trase byla okolo deseti hodin.

Závod začne v 6:00, účastníci na jeho dokončení mají celý den. Každý závodník u sebe musí mít pro všechny případy zapnutý mobilní telefon.

„Mobil však mohou používat jen v nouzi, není povoleno využívat internetové mapy a podobně. Na všechny máme telefonní čísla. V nouzi nám mohou zavolat, případně je sami kontaktujeme, pokud se nebudou dlouho vracet,“ řekla Prokůpková.

Pořadatelé musí zajistit bezpečnost závodníků. Lehčí poranění se v minulém ročníku stalo. „Lékárničku máme k dispozici a nemocnice je asi 12 kilometrů daleko. Pořadatelé mají k dispozici auta, kdyby bylo potřeba někoho odvézt k lékaři. Na druhém ročníku si jedna závodnice zvrtla kotník, tedy jsme ji dojeli vyzvednout a dopravili do nemocnice k ošetření,“ dodala Prokůpková.

Související témata:

Doporučované