Článek
Mimo památkovou zónu tak město patrně instaluje na své budovy solární panely. „Součástí připravované strategie je i hledání vhodných dotačních prostředků. Cílem města je zajistit stabilní a nízké ceny energie,“ uvedla mluvčí radnice Naděžda Šauerová.
Fotovoltaické panely by město mohlo dát na budovy s plochou střechou, které jsou mimo centrum. Jde o mateřské a základní školy nebo domov pro seniory a zimní stadion. Obecně jsou vhodné budovy s orientací na jih, kam se dá umístit zelená střecha a solární kolektory.
„Potenciál obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaické elektrárny, solární panely nebo tepelná čerpadla, není ve městě téměř využit, a to jak u soukromých, tak i u veřejných budov,“ uvedli autoři analýzy.
Město má ale řadu objektů památkově chráněných, což je při instalaci solárních panelů komplikace. K projektům se vyjadřují památkáři a instalaci panelů v historických centrech schvalují pouze výjimečně.
„Národní památkový ústav v poslední době pozoruje zvýšený zájem o fotovoltaiku a solární panely. Z toho důvodu momentálně pracuje na aktualizaci metodického pokynu, osazování fotovoltaických a solárních panelů na kulturních památkách, v památkových zónách a rezervacích,“ řekla mluvčí památkového ústavu Klára Veberová.
Jisté uvolnění zvažuje u městských památkových zón, podmínky připravuje v metodické pokynu. Národní památkový ústav pouze dává odborná stanoviska, výkonnou moc mají obce s rozšířenou působností, krajské úřady a magistrát, dodala Veberová.