Článek
„Určitě tam bude část pro krátkodobé výstavy, ale základem by byla stálá expozice věnovaná technice a některý průmyslovým odvětvím a firmám z celého Pardubického kraje. Nebude to zaměřeno na Vysoké Mýto,“ uvedl Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea Vysoké Mýto, pod něž bude nová instituce spadat. „Už máme podle scénáře libreta rozděleny základní části. Úvodní část expozice se bude jmenovat Pomocník domácnosti a bude zaměřená na menší domácí spotřebiče. Zatím se budeme odkazovat třeba na firmu ETA Hlinsko,“ doplnil.
Další části muzea by mohly být věnovány třeba dopravě a výrobě automobilů a karoserií nebo letecké dopravě. V blízké Chocni se v minulosti vyráběla letadla, další výrobci byli na jiných místech regionu. Část expozice by pak měla být věnována výrobci pásových dopravníků a lanovek Transporta Chrudim a jejímu předchůdci, továrně Františka Wiesnera. Chybět nebudou ani historické zemědělské stroje, nožířská a kovářská dílna a opravna bicyklů.
Podle Junka Regionálnímu muzeu dlouhodobě chybí výstavní i depozitární prostory. Musí si je po městě i pronajímat, protože ve sbírkách má i velké exponáty, například historické autobusy či hasičské stříkačky. Ve městě funguje také Muzeum českého karosářství, které Regionální muzeum spravuje.
Muzeum zaměřené na technické památky bude mí také funkci kulturního a kreativního centra. Náklady na vznik muzea se odhadují na zhruba 170 milionů korun. Na úpravy areálu chce Pardubický kraj získat dotaci