Článek
Půjčování elektronických knih je formou pomoci lidem, kteří přišli z válkou zasažené země. Elektronické knížky jsou pro dospělé i pro děti. „Další tablety budeme dokupovat a nahrávat na ně další tituly. Nabídka elektronických knih přichází i z Ukrajiny,“ řekla ředitelka knihovny Radomíra Kodetová.
Běžně knížky v ukrajinštině knihovna moc nemá, měla 15 kusů, nebyl o ně příliš zájem. Kromě dvou jsou teď vypůjčené. „Ukrajinci, kteří tady už žijí delší dobu, si půjčovali knihy spíš v ruštině. Máme klasiku i nové věci. O ruské knihy mají zájem i Češi,“ řekla Kodetová.
Knihovna také nabízí uprchlíkům takzvaně bezpečný prostor, mohou si tam zajít na internet, setkávat se. Čtenářskou registraci nepotřebují, řekl pracovník knihovny Radek Haňka.
V budoucnu chce také knihovna pořádat neformální vzdělávací setkání. „Uspořádáme neformální konverzační kurzy. Díky češtině se mohou uprchlíci rychleji vrátit k svým původním profesím,“ uvedla Kodetová.
Ředitelka se v minulosti učila rusky, díky tomu se s uprchlíky lépe domluví. „Nikdy jsem si nemyslela, že ruštinu ještě použiji. Jedna paní mi líčila, že se nemá kam vrátit, její město je zničené,“ dodala.