Článek
Odborná firma pokládá návnady na veřejných místech a v městských budovách. Celoplošná deratizace začne 19. září a během pěti týdnů pokryje území celého města. Potrvá zhruba do konce října.
„Neexistuje jednotná metodika, jak proti hlodavcům bojovat. Některá města dělají celoplošnou deratizaci jednou za čas, většinou v době, kdy se již potkani přemnožili. Nám se osvědčil způsob, kdy celoplošnou deratizaci střídá deratizace ohnisková, průběžné celoroční pokládání návnady do ohnisek s větším výskytem hlodavců,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.
Snižování populace hlodavců se musí pravidelně opakovat. „Boj s hlodavci v podstatě nikdy nekončí, potkani jsou velmi inteligentní a přizpůsobivá zvířata. Ale díky tomuto systému deratizace se nám v Pardubicích daří držet populaci potkanů a dalších hlodavců na přijatelné úrovni,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
Odborná firma deratizuje také kanalizační síť, kontroluje dřívější ohniska výskytu hlodavců. Pracuje od okrajových částí a postupuje do středu města. Návnady pokládá i do nor a přihrne zeminou.
Výjimečně, zejména u kontejnerů, firma pro deratizaci používá plastové uzamykatelné deratizační boxy, označené výstražnou informací. Deratizaci provádí moderními, ekologicky a ekonomicky přijatelnými rodenticidy, které jsou v ČR schválené.
„Apelujeme na vlastníky jednotlivých objektů, aby se do deratizace, která právě probíhá, zapojili ve stejném termínu. Účinnost hubení potkanů a krys tak bude mnohem větší. Hlodavci se totiž často přemístí na jedem nedotčená území,“ dodal náměstek.
Potkani žijí nejen v kanálech, obytných domech, ve sklepích, ve chlévech či stájích, ale i v okolí kontejnerů na odpad, kde mají dostatek potravy. V budovách osidlují každou vhodnou škvíru, šplhají i po poměrně hladkých stěnách, jsou schopni se prokousat skrz beton, překousat slabší pletivo či kabely. Jsou přenašeči nebezpečných infekčních chorob, jako je vzteklina, tularemie, salmonela a podobně. Samice může ročně odchovat i 60 mláďat.