Článek
Bioodpad mohou obyvatelé rodinných domů třídit v Pardubicích 15 let. Před dvěma lety začal pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v sídlištní zástavbě Dubina. Služba je zadarmo.
První zkušenost ukázala, že dost lidí házelo směsný odpad do hnědých kontejnerů a tím celý sběr znehodnotili. Proto mají od letoška kontejnery zámky, klíče mají pouze lidé, kteří mají o třídění skutečný zájem.
„Klíče si vyzvedlo 261 domácností z bytových domů v okolí kontejnerů. V reálu to znamená, že se na separaci podílí téměř 700 lidí,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.
V příštím roce město plánuje umístění hnědých kontejnerů na další sídliště. Lidé tam budou moci třídit bioodpad nadále zadarmo. „O možnost třídit biologický odpad se uchází řada dalších obyvatel pardubických sídlišť,“ řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).
Od roku 2024 chce radnice změnit platby za odpady. Nejspíš zruší úhradu 400 korun, které platí za hnědý kontejner domácnosti v rodinných domech. „Poplatek 400 korun se zruší a úměrně tomu se všem zvýší úhrada za svoz komunální odpad, řekněme o 20 až 50 korun,“ řekl Nadrchal. Svoz bioodpadu ve skutečnosti město stojí mnohem víc než 400 korun na domácnost, lidé platí necelých 40 procent nákladů, dodal.
V roce 2021 technické služby svezly 13 600 tun komunálního odpadu a do kompostárny přivezly 2200 tun bioodpadu. O sedm let dříve skončilo na skládce přes 15 000 tun komunálního odpadu, v kompostárně necelých 1300 tun zeleného odpadu.
„Separované ukládání bioodpadu dává smysl jak ekologicky, tak i ekonomicky. Rozdíl téměř 2000 tun komunálního odpadu není málo ani z hlediska objemu, ani nákladů na jeho skládkování,“ řekla Klčová.
V Pardubicích se za osm let počet lidí z rodinných domů, kteří třídí bioodpad, více než zdvojnásobil. V současnosti je v projektu zapojeno zhruba 4300 účastníků.