Článek
„Naší snahou je zamezit negativním dopadům, které s sebou hraní hazardních her nese. Nová vyhláška by měla přinést větší ochranu dětem a mladistvým a rovněž snadno ovlivnitelným či sociálně slabším osobám, které mohou v této činnosti spatřovat příležitost k dosažení rychlého zisku,“ řekl primátor Martin Charvát (ANO).
V provozovnách by po schválení vyhlášky nesměly být výherní automaty. Kasina, kde se hrají karetní hry nebo ruleta, město ponechá bez regulace. Kasino je finančně a provozně náročnější. Musí tam pracovat krupiér a podnikatelé musí uhradit kauci, aby získali povolení k provozu.
„Uvažovali jsme o definitivním ukončení hazardu na území města, ale podle zkušeností z ostatních měst se hazard vymísťuje za hranice města a také do on-linových her, kde tomu hráči podléhají víc než v regulovaných prostorách, v kasinech,“ řekl Charvát.
Pardubice omezovaly hazard opakovaně, v roce 2011 zakázaly na provozovnách neonové poutače. V roce 2014 zastupitelé přijali vyhlášku, že herny nesmí být v okruhu 100 metrů od škol, což postihlo jen šest až sedm zařízení z téměř 90.
Město získává na daňových odvodech z herních přístrojů desítky milionů korun ročně. Loni to bylo 70 milionů korun, částka je v posledních letech stejná.