Článek
Vila je jedním z významných symbolů československého odboje. Němci v ní v roce 1942 za heydrichiády věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky.
Mince vydal u příležitosti 80. výročí heydrichiády vydal Pardubický kraj ve spolupráci s Československou obcí legionářskou a Památníkem Lidice. Limitovaná edice čítá 200 sad, mohou ji zakoupit také zájemci z řad veřejnosti za 1100 korun. Všechny prostředky z prodeje mincí legionáři využijí na opravu Larischovy vily.
„V letošním roce jsme si připomínali 80 let od období heydrichiády, která se řadí jednoznačně mezi nejsmutnější období v našich novodobých dějinách. Mince se věnují seskoku paraskupin Silver A, Silver B a Anthropoid, atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, vypálení Lidic, bojům v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, vypálení Ležáků a nakonec popravám na Zámečku v Pardubicích,“ uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).
Sadu mincí bude možné pořídit prostřednictvím e-shopu Východočeského muzea v Pardubicích nebo přímo na pokladně muzea. Po předchozí dohodě budou k dostání také u správce Larischovy vily a předsedy chrudimské jednoty Československé obce legionářské Františka Bobka na emailu: bobek@csol.cz. Samotný prodej bude zahájen ve čtvrtek 15. prosince.
Vila je z roku 1885, byla postavená pro potomka uhlobaronského rodu Jiřího Larische-Mönicha. Později často měnila majitele. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu, od roku 1956 patřila společnosti Tesla, která tam měla kanceláře a sklady. V roce 2000 koupila průmyslový areál i s chátrající vilou firma Foxconn.
Spolek Zámeček usiloval o záchranu vily, která chátrala. Vznikl v roce 2011. Jeho zástupci jednali s městem, aby budovu koupilo. Ke konkrétní dohodě nedospěli. Politici tenkrát uvažovali, že muzeum heydrichiády zřídí pod pasáží na třídě Míru. Spolek pak oslovil legionáře, kteří se později stali vlastníky vily, opuštěnou a zchátralou budovu na konci roku 2014 bezplatně převedl Foxconn na Československou obec legionářskou. Od roku 2015 s pomocí dotací investovali legionáři do oprav kolem 50 milionů korun.