Článek
Vernisáž je naplánovaná na 3. dubna. Novinářům to dnes řekl ředitel vysokomýtského muzea Jiří Junek.
„Plně přiznám, vysoká kola mě zajímají, sám jezdím na vysoké replice. Hledali jsme po muzeích, kde se nacházejí raritní kostitřasy,“ řekl Junek.
Průzkum po muzeích Pardubického kraje ukázal, kde se nacházejí staré velocipedy ze 70. a 80. let 19. století. Vysokomýtští muzejníci zmapovali 24 kusů. Poprvé budou k vidění na jednom místě.
Odrážedlo, předchůdce kola, vynalezl v roce 1817 bádenský lesmistr Karl Drais. Dnešní moderní jízdní kola se první bicyklům moc nepodobají. Byla nepohodlná, vyrobená ze železa a dřeva a opatřená pedály jen na předním kole.
Aby jezdec ujel co nejvíce metrů na jedno šlápnutí, přední kola se stále zvětšovala. Období vratkých, vysokých, ale také impozantních kol se vysokomýtská výstava věnuje.
Jezdec seděl hodně vysoko, sedlo bylo ve výšce kolem 130 centimetrů, pády z kola proto bývaly i fatální. Na vysoké kolo bylo obtížné naskočit, rozjet ho i z něj pak seskočit. Na trenažéru si jízdu na takovém kole mohou návštěvníci vyzkoušet.
Novinka vyvolávala ve své době také nechtěnou pozornost. Cyklisté museli při jízdě odhánět rozzuřené psy i nezbedné děti. Kolo stálo kolem 160 až 200 zlatých, což mohl být plat dělníka na jeden rok.
„Kolo sloužilo ke sportu a zábavě, ne k přepravě, bylo strašně drahé, mohl si ho dovolit málokdo. Vedlo to mezi lidmi k averzím, když cyklisté vyjeli, lidé po nich házeli kameny a házeli jim klacky do kol. Děti po nich střílely praky,“ řekl Junek.
Na kolech tak bývaly i držáky na bičíky, aby jezdci mohli dotěrné děti a chňapající psy odhánět, dodal Junek.
Výstava se také zaměřuje na další fenomén, a to na vznik organizované cyklistiky a zakládání prvních klubů. Do roku 1914 vzniklo v Pardubickém kraji téměř 30 spolků sdružujících velocipedisty. Pět z nich fungovalo v romantickém období vysokých kol, v 80. letech 19. století.
Výstavu, která potrvá od 5. dubna do 25. září, zahájí od 14:00 vernisáž v neděli 3. dubna. Součástí bude závod vysokých jízdních kol Na jednu mejtskou míli, což je vyjížďka kolem náměstí, v programu je i koncert v Muzeu českého karosářství. Na něm se představí dětský symfonický orchestr Harmonia Iuvenis z místní základní umělecké školy.