Článek
Centrem slavnostního dění je výroční výstava, na které jsou nejzajímavější loutky a artefakty ze sbírek muzea.
Expozice má podobu loutkové párty, loutky jsou zároveň gratulanty a přejí muzeu k jeho padesátinám. Lidé tu uvidí i loutku Pianista od Jiřího Trnky. Vystavené jsou postavy z show Sezame, kterou vytvářel Jim Henson, tvůrce slavných The Muppets (Mupeti). Expozice představuje také loutky z Afriky nebo Kuby.
„Výstava neukazuje jen nejzajímavější loutky, ale úžasnou rozmanitost loutkového divadla po celém světě. Výstava je aranžovaná na volno, ne ve vitrínách. Takto byla instalovaná výstava v roce 1972 při zahájení činnosti,“ řekl mluvčí muzea Břetislav Oliva.
Přípravy výstavy a celé akce trvaly skoro rok. Kulturní atrakce pouličního festivalu neměly podle pořadatelů přehlušovat dojem z návštěvy města. Pozvali spíše akustické kapely, k tomu připravili v uličkách tvůrčí dílny pro nejmenší návštěvníky.
Festival se konal na deseti různých místech, na Resselově náměstí a přilehlých uličkách. Hrály skupiny Lent Moyo, Herbert Einstein, Pískomil se vrací, Dancing Barefoot nebo Sketa Fotr.
Nejstarší a největší specializované loutkářské muzeum v České republice poprvé uvítalo návštěvníky 2. července 1972. Sídlí v prostorách historického renesančního Mydlářovského domu.
Exponáty tehdy přispěl sekretář mezinárodní loutkářské organizace UNIMA Jan Malík. Teď má muzeum přes 50.000 sbírkových předmětů, z toho je více než 11.000 loutek z celého světa.
Muzeum ročně navštíví přes 35.000 lidí. Instituce si klade za cíl získávat, uchovávat a široké veřejnosti zpřístupňovat doklady o vývoji českého loutkářství, od roku 2016 je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.