Článek
Za pomoci vysokozdvižné plošiny začal v pátek také proměňovat v malířské plátno fasádu jedné z budov vysokoškolských kolejí Ital Matteo Ceretto Castigliano. Své dílo na ploše výměníkové stanice na sídlišti Jánského již dokončil polský umělec Janek Porczyński. Velkoplošné malby jsou součástí letošního ročníku Street Art Festival Olomouc, na fasády umělci tentokrát přenášejí svá abstraktní díla.
Festival je podle pořadatelů v tomto roce zaměřen na komunity, a to na nejrůznějších úrovních. „Těší mě letošní multikulturnost. Budeme tu mít umělce z Austrálie, Itálie, Izraele, ale také z Prostějova a z Olomouce. Výrazně bude převládat abstraktní malba, highlightem je určitě nová fasáda na Moravském divadle. Festival se po více jak deseti letech znovu navrací ke graffiti, máme speciálně vyčleněnou zeď na Poupětově ulici, kde budou malovat jedni z nejlepších writerů z celé Evropy a proběhne tam Graffiti jam,“ uvedl zakladatel festivalu Tomáš Junker. Multikulturnost podle něj představuje i spolupráce s Českým centrem Varšava, Polským institutem v Praze a izraelskou ambasádou.
Nejsledovanější je zřejmě postupná proměna plochy na budově Moravského divadla, kde byla dosud zobrazena múza tragédie Melpomené s emotikony v rukách od italského umělce Ozmo, jež vyvolávala protichůdné názory. Jde zároveň o největší plochu vyhrazenou pro tuto akci ve městě o výšce zhruba 20 metrů. Do práce se dnes dopoledne pustil vizuální umělec D.R.E.Z, který svým invenčním přístupem k barvám posouvá vnímání veřejného prostoru. „Moravské divadlo poskytlo pro potřeby Street Art Festivalu plochu štítové zdi. Živé umění a výtvarné umění k sobě mají vždy velmi blízko, proto jsme rádi, že můžeme být součástí i tohoto kulturního dění ve městě,“ řekla ČTK mluvčí divadla Pavlína Dočkalová.
Janek Porczyński svou abstraktní malbu umístil na budově bývalé kotelny v Janského ulici, jeho dílo je zároveň součástí akce s názvem Polská sezona v Olomouci. Nového muralu se dočkají ve Šmeralově ulici na jedné z budov vysokoškolských kolejí i zdejší studenti, z přistavěné plošiny zde začal proměňovat fasádu v abstraktní obraz také Matteo Ceretto Castigliano, jehož umělecký projev je na hranici abstraktního minimalismu a má kořeny v kultuře graffiti.
Kromě Graffiti jam, kdy o víkendu zaplní 400 metrů čtverečních stěny na zdi u trati v Poupětově ulici svou tvorbou desítka nejlepších graffiti writerů z Evropy, bude součástí festivalu i přednáška v Konviktu UP. O politickém aktivismu na ní bude mluvit jeden z nejvýznamnějších street artistů současnosti Chemis. Druhá část bude zaměřena na fenomén kryptoumění. Uskuteční se 20. září.