Článek
„Výstava s dobovými fotografiemi oživuje příběhy šesti lidí, jichž se dotkly nejen tyto srpnové události. Výročí okupace ČSSR vojsky Varšavské smlouvy si mohou zájemci na stejném místě připomenout také pietním aktem v pátek 19. srpna ve 14:00,“ sdělila mluvčí radnice Radka Štědrá. Příběhy a fotografie si mohou zájemci prohlédnout do pondělí 22. srpna.
„Jak jinak si připomínat důležité historické události, než prostřednictvím vyprávění pamětníků, dokud ještě můžeme. Od srpna 1968 uplynulo už 54 let, tehdejší příběhy je však důležité stále odhalovat, zejména kvůli mladé generaci,“ uvedla náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská (ODS).
Výstava vyobrazuje příběhy lidí, kteří svým příkladem a životním postojem dali najevo, že s komunistickým režimem nesouzní. Za to byli šikanováni, stíháni a někteří i vězněni. Expozici dokreslují dobové fotografie historika a olomouckého rodáka Miloslava Čermáka, který se mezi tanky okupantů nebál vstoupit s fotoaparátem. Dramatické snímky tajně ukrýval až do sametové revoluce v roce 1989.
Paměť národa otevřela výstavu v Olomouci také v březnu a to v podzemních prostorách protiatomového krytu v centru města. Šlo o audiovizuální výstavu Odkryté příběhy 20. století doprovázenou velkoformátovými projekcemi archivních fotografií organizace Paměť národa Střední Morava. Z prostor krytu zaznívaly autentické hlasy pamětníků, kteří zažili zvrhlé pokusy doktora Josefa Mengeleho, kruté vězení v době totality či disidentské protesty.
Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století. Sbírku Paměť národa spravuje díky podpoře soukromých dárců nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Při dokumentaci a archivaci svědectví spolupracuje Post Bellum také s Českou televizí a desítkami partnerů z Evropy, Ruska, USA a dalších zemí.