Článek
Zhruba 60 let staré jesličky, které zdědili po předcích, podstoupily za poslední čtyři roky náročnou renovací. Do rekonstrukce betlému se zapojila desítka lidí, od rodinných příslušníků po přátele; na jeho obnově strávili stovky hodin, řekl majitel jesliček Dušan Březina. Betlém bude od neděle k vidění v bludovském kulturním domě.
Autorem betlému je Březinův strýc Jan Sentivana, k Dušanovi Březinovi se dostal s prosbou, aby se rodinná památka zachránila. „Pracovalo na tom deset lidí, každý na tom udělal obrovský kus práce. Nejvíc musím poděkovat své ženě, která to celé tolerovala. Z výsledku mám po čtyřech letech nádherný pocit,“ uvedl osmačtyřicetiletý Březina. Řada figurek byla podle něj v dezolátním stavu, přesto se vše podařilo zachránit. Součástí třípatrových jesliček, kde nechybí například mlýn, posed, tančírna, ale i radnice a domečky s výjevy ze života vesnice, je v současné době přes 100 figurek a zhruba 140 zvířat.
Autor díla pocházel z východního Slovenska, jen pár kilometrů od ukrajinských hranic, což se odrazilo i na původní podobě betlému, který hýřil barvami. Jen na jedné chaloupce se našlo až 14 různých barev. Dušan Březina všechny domečky včetně postav ve své garáži obrousil a následně často i několikrát za sebou natřel, barevnost nakonec sjednotil do žluté a hnědé, která více připomíná zdejší region. Další přátelé i členové rodiny mu pomáhali s malováním či s restaurováním figurek. Ty do betlému doplnil i podle svých vzpomínek, detaily na těch zachovaných studoval často s lupou v ruce i ze starých fotografií.
V obdivuhodném třímetrovém vyřezávaném díle najdou diváci i detaily, jako je seno v chlívu, pohyblivý mlýn, namleté obilí v pytlích, tanečníky v tančírně či husy u krmítka. Hodiny času zabere i samotná stavba betlému, který stojí na pečlivě nasbíraném a měsíc sušeném mechu.
Poslední tři roky manželé Březinovi stavěli betlém v obývacím pokoji, kde si jej za tu dobu přišlo prohlédnout odhadem až 400 přátel, sousedů i rodinných příslušníků. Během adventu tak měli doma poslední dobou živo, i podle Dušana Březiny to bylo často náročná, ale společenská záležitost. Přesun betlému do kulturního domu však bral jako výzvu - vystavuje jej totiž v prostorách, kde bydlel jako malé dítě. Po třech letech nyní budou mít Březinovi sice prázdno v obývacím pokoji, hlava rodiny však o další práci mít nouzi nebude. „Já mám další koníčky, mám zahradu, sbírám zvonky a rolničky a staré turistické hole se štítky. Spravovat mám co,“ dodal s úsměvem Dušan Březina.