Hlavní obsah

Speleologové chystají další průzkum Hranické propasti, za pomoci robota

Foto: Správa jeskyní ČR

Jeskyně. Ilustrační foto.

Hlubiny Hranické propasti zmapuje speciální robot z Maďarska. Naskenuje nejen část zatopené propasti, a získá tak základní údaje pro vytvoření 3D mapy, ale také prozkoumá restrikci Mikádo, která je vstupem do další části propasti.

Článek

Ponor by se měl uskutečnit do hloubky 200 metrů. Za pomoci sondy byla dosud zaznamenána hloubka propasti 404 metrů, dna však nedosáhla.

Speleologové se na průzkum a mapování zatopených částí Propasti s označením Jezírko, Severozápadní kanál, Mokrá rotunda a Lift I. připravovali měsíce dopředu, s maďarskými odborníky jejich robot o průměru jednoho metru a váhy 100 kilogramů letos v červnu testovali v zatopeném vápencovém dolu Köbánya v Budapešti. Nadcházející průzkum by jim mohl otevřít cestu k dalšímu zkoumání. „Pokud se podaří vytvořit 3D mapu těchto prostor, bude to asi největší posun v dosavadním mapování Propasti,“ uvedl předseda České speleologické společnosti z Hranického krasu Michal Guba.

Odborníci mají dosud detailně zmapovánu horní část zatopené propasti - jde o Jezírko do hloubky 36 metrů a prostory od Zubatice směrem nahoru k Rotundě. Prostor Liftu I je zmapován do 170 metrů, z hloubky do 200 metrů směrem k Mikádu však mají pouze částečné informace. „Mapování člověkem je v těchto místech velmi složité, byl by to obrovský posun. Získali bychom tak přehled, jak to v této hloubce opticky a fyzicky vypadá,“ doplnil Guba. Dodal, že si zároveň touto akcí chtějí vyzkoušet vlastnosti robota v náročných podmínkách Hranické propasti. Pokud se navíc díky němu podaří zmapovat okolí Mikáda v hloubce 200 metrů, otevře jim to cestu k dalšímu hloubkovému průzkumu Propasti. To mají v plánu příští rok.

Na akci se podílí několik desítek lidí, kromě českých speleologů nebudou chybět ani odborníci z Maďarska a Portugalska, kteří se podílejí na vývoji softwaru, a velké množství techniky. Podvodního robota vyvinula za pomoci nadnárodního grantu firma UNEXMIN GeoRobotics Ltd. Kvůli náročnosti hloubkového průzkumu budou spolupracovat mimo jiné hasiči ze Záchranného útvaru v Hlučíně, kteří budou mít na starosti například mobilní hyperbarickou komoru, pomohou také odborníci z báňské záchranné stanice a lidé z Mendelovy univerzity, kteří se podílejí dlouhodobě na výzkumu propasti.

Hranická propast je v přírodní rezervaci Hůrka nedaleko Zbrašovských aragonitových jeskyní. V hloubce 69,5 metru začíná jezero, které navazuje na další zatopené části, na jejichž dno se odborníci dosud nedostali. Ponor v členitém krasovém terénu je náročný a riskantní, hloubku speleologové zkoumají řadu let a hranice postupně posunují. Své světové prvenství si propast drží od září roku 2016, kdy za pomoci speciální sondy speleologové dosáhli hloubky 404 metrů. Dna však nedosáhli; došel jim komunikační kabel k robotu, jehož délka byla „pouze“ 500 metrů.

Doporučované