Článek
Projekt s názvem Komenský znovu v Přerově bude zahájen tento týden ve čtvrtek a potrvá do 26. června. Jeho součástí bude i vyzdobení 13 přerovských zastávek MHD v motivech slavného Komenského díla Orbis pictus.
Oslavy zahájí ve čtvrtek společná vernisáž v prostorách Muzea Komenského. První z nich nese název Komenského Cesta světla očima dětí. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výtvarné práce žáků ZUŠ B. Kozánka v Přerově, díla jsou inspirována takzvanými stupni světla, tedy popisem šíření moudrosti mezi lidmi z Komenského knihy Cesta světla. „Jedná se o historicky první výtvarné zpracování těchto Komenského myšlenek,“ uvedli zástupci muzea.
Druhá výstava je nazvaná Kartograf Jan Amos Komenský. „Návštěvníkům představí unikátní kolekci Komenského map Moravy ze sbírek našeho muzea, a to v kontextu doby, ve které Komenský svou mapu tvořil. Jedním z cílů je připomenout jednu z méně známých oblastí jeho zájmů - kartografii. Veřejnosti budou také představeny nejnovější poznatky z výzkumů,“ stojí na stránkách muzea.
Součástí akcí bude i přiblížení památek na různých místech v centru města, které se vážou ke Komenskému. V plánu je několik komentovaných procházek pod vedením lektora z muzea, zájemci budou mít také možnost absolvovat procházku samostatně, pouze s tištěným průvodcem. Trasa povede mimo jiné k pomníku Komenského, který byl slavnostně odhalen roku 1874. Komenskému bude zasvěcena i tradiční muzejní noc, jejíž součástí bude představení Divadla Víti Marčíka s velmi úspěšným divadelním zpracování knihy Labyrint světa a ráj srdce.
Od čtvrtka do 22. dubna se v Přerově uskuteční také výtvarný happening Jarní zastávky s Komenským. „V minulosti jsme zastávky oblékali do velikonočního, letos jsme se rozhodli, že budeme výzdobu věnovat J. A. Komenského, od jehož narození uplyne v březnu 430 let. Představíme veřejnosti pohled mladých lidí na osobnost a dílo Učitele národů, který učil a žil v Přerově,“ sdělila ČTK Marta Jandová z přerovských kulturních a informačních služeb.
Myslitel, filozof, spisovatel a pedagog Komenský je s Přerovem spjat v mnoha ohledech, připomíná to i Muzeum Komenského, které nese jeho jméno. Komenský nejprve v letech 1608 až 1611 studoval v Přerově na latinské bratrské škole, po vysokoškolských studiích v Německu se do Přerova vrátil a stal se rektorem zdejší školy. S městem byl spojený i jeho osobní život, oženil se tu se svou první ženou Magdalenou Vizovskou.