Článek
Dalších pět stávajících kamerových bodů městská policie rozšířila o pohledové kamery a pořídila dvě desítky mobilních kamer. Náklady vyšly na zhruba 1,5 milionu korun, informoval ČTK mluvčí městské policie Petr Čunderle.
„V letošním roce se nám podařilo celý systém rozšířit o dva nové kamerové body a to v městské části Nové Sady. Konkrétně se jedná o dvě křižovatky na ulicích Rooseveltova a Schweitzerova, kudy vede nový úsek tramvajové tratě,“ uvedl ředitel olomouckých strážníků Pavel Skalický.
Kamerový bod je místo osázené kamerami. Pět stávajících kamerových bodů na Náměstí Hrdinů, Neředín u hřbitova, 8. května - Národní dům, Dolní náměstí - Masné krámy a na ulici Ladova doplnily pohledové kamery. „Součástí projektu bylo také pořízení 22 kusů mobilních kamer, které budou použity pro operativní monitorování lokalit se zvýšenými projevy vandalských projevů, sprejerství, znečišťování veřejného prostranství či zakládání nepovolených skládek,“ doplnil Skalický.
Loni se policie při pořizování nových kamerových bodů zaměřila například na trasu, kudy procházejí od hlavního nádraží hokejoví a fotbaloví fanoušci - čtyři nové body tehdy umístili na Masarykově třídě u Moravy a Bystřičky. Další kamerové body vznikly na takzvané Hodolanské křižovatce a křižovatce na ulici Pražská, které jsou páteřními rozcestníky při vjezdech a výjezdech z města.
Kamerový systém se začal v Olomouci budovat v roce 1997. V roce 2015 se na základě dlouhodobého projektu podařilo propojit systém s operačním střediskem olomoucké policie. Pod dohledem mají policisté stejně jako strážníci nejrizikovější místa v Olomouci. Záběry z kamer využívají strážníci především při monitorování bezpečnostní situace ve městě, jako jsou rizikové sportovní zápasy či demonstrace. Podle statistik kamery nejčastěji odhalují i nepovolené parkování, výtržnosti či nepovolené žebrání a sprejerství. Strážníci mohou také rychleji reagovat, je-li třeba zdravotnická pomoc.