Článek
V současné době střeží bezpečnost obyvatel v ulicích města 37 stacionárních rotačních kamer. Kamerový systém slouží Olomouci již od roku 1997, jeho hlavním záměrem je zvýšení bezpečnosti obyvatel na exponovaných místech.
Kamery sledují místa s vysokou mírou pouliční kriminality. Cílem je snížit páchání pouliční trestné činnosti a odradit případné pachatele. „V letošním roce se nám podařilo celý systém rozšířit o čtyři nové kamerové body, a to na ulici Hynaisova a u kruhového objezdu na ulici Dobrovského. Dále v křižovatce ulice Vejdovského a třídy Kosmonautů a posledním novým kamerovým bodem je křižovatka u Panoramy,“ uvedl ředitel olomouckých strážníků Pavel Skalický.
Městská policie také doplnila tři nynější kamerové body, což je místo osázené kamerami, o další pohledové kamery, a to v ulici 8. května u Národního domu, na křižovatce ulic Pražská a na takzvané Hodolanské křižovatce.
Systém město rozšiřovalo také loni, kdy přibyly dva nové kamerové body, a to v městské části Nové Sady. Šlo o dvě křižovatky v ulicích Rooseveltova a Schweitzerova, kudy vede nový úsek tramvajové tratě. Dalších pět kamerových bodů poté městská policie doplnila dalšími pohledovými kamerami.
Kamerový systém se začal v Olomouci budovat v roce 1997. V roce 2015 se ho na základě dlouhodobého projektu podařilo propojit s operačním střediskem olomoucké policie. Pod dohledem mají policisté stejně jako strážníci nejrizikovější místa v Olomouci. Záběry z kamer využívají především při monitorování bezpečnostní situace třeba při rizikových sportovních zápasech či demonstracích. Podle statistik kamery nejčastěji odhalují i nepovolené parkování, výtržnosti či nepovolené žebrání a sprejerství. Strážníci mohou také rychleji reagovat, je-li třeba zdravotnická pomoc.
V současné době kamerový systém olomoucké městské policie disponuje 37 stacionárními rotačními kamerami, které doplňuje 95 pohledových kamer, dvě panoramatické kamery směrované na Sloup Nejsvětější Trojice a 10 bezpečnostních kamer v pěti podchodech pro chodce. Součástí projektu jsou i mobilní kamery využívané například na monitorování černých skládek.