Článek
Přispět na rekonstrukci mohli lidé ve veřejné sbírce a nově také prostřednictvím adopce jednotlivých píšťal, řekla ČTK kastelánka hradu Zuzana Šulcová. Na rekonstrukci varhan bylo dosud vybráno zhruba 200.000 korun, které budou využity na opravy hracího stroje a varhanní skříně, celá rekonstrukce však vyjde na více než dva miliony korun.
„Varhany jsou již u restaurátora. Na jejich opravu vybíráme na hradě do kasiček, lidé mohou také přispívat na transparentní účet, který vede obec Bouzov. Naši příznivci nám dali podnět k adresné adopci některých píšťal. Píšťaly varhan si tak již adoptovali například naši průvodci, ale i příznivci, myslíme si, že tento adresný způsob vzbudí zájem,“ doplnila kastelánka. Seznam dárců bude uložen v pamětní schránce přímo ve varhanách a vypálen na zlaté CD, které rovněž bude součástí schránky, doplnili zástupci hradu.
Varhany pocházejí z hradní kaple na druhém nádvoří, funkční dosud nebyly. „Jde o poměrně unikátní nástroj uničovské firmy, která těchto nástrojů nepostavila mnoho a také se jich mnoho nezachovalo. Nástroj byl už v minulosti poničen, podepsal se na nich dřevokazný hmyz, navíc při základní údržbě jsme zjistili, že některé píšťaly byly polámané a zničené. Podepsal se na nich takto někdo v minulosti, zřejmě za války,“ doplnila kastelánka.
Na první zvuk varhan tak na bouzovském hradě s napětím čekají. „Pokud se nic nezkomplikuje, počítáme, že na konci letošní návštěvnické sezony už by měly varhany hrát. V plánu máme koncert, vernisáž a předvedení stroje včetně prezentace, která ukáže, co se se strojem dělo a v jakém byl stavu,“ dodala Šulcová.
Formou adopce píšťal vyhlásily sbírky na opravu svých nástrojů i některé kostely v Olomouckém kraji. Touto cestou přispívají lidé třeba na opravu cenných varhan z kostela svatého Vavřince v Sobotíně na Šumpersku, ale i na vzácné Englerovy varhany z olomouckého kostela svatého Mořice. Tyto varhany, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v celé střední Evropě, tvoří 7884 píšťal a podle informací na stránkách kostela jsou již téměř všechny píšťaly od vyhlášení sbírky loni v květnu adoptovány.
Letos v lednu byla tato sbírka vyhlášena také na varhany z kostela v Rapotíně na Šumpersku, které pocházejí z krnovské firmy bratří Riegerů.