Článek
Nový majitel chce proměnit nejen jeho vnitřní prostory, ale i celkovou vnější vizáž, která bude více prosklená, fasáda bude laděna do světlých barev. Investice si vyžádá desítky milionů korun. Hotel by měl být otevřen v druhé polovině tohoto roku, změní také svůj název. Návštěvníkům Šumperka by měl nabídnout kapacitu až sedm desítek míst, řekla dnes ČTK zástupkyně investora Andrea Veselovská.
„Hotel Grand je ikonickým místem pro město Šumperk a Šumperáky, je výrazný nejen architektonicky, ale i svým umístěním na konci Hlavní třídy. Grand je pro zdejší obyvatele tématem, dlouhodobě pustnul, a proto se investor pustil do rozsáhlé a kompletní rekonstrukce s cílem, aby zde vzniklo nové ubytovací zařízení, které bude sloužit pro turismus a firemní klientelu,“ uvedla Veselovská.
Hotel by měl po rekonstrukci získat nové konferenční sály, wellness centrum a restauraci. Změní se také vnitřní dispozice objektu. „Plánujeme 35 standardních dvoulůžkových pokojů a dva nadstandardní apartmány na střeše. Hotel by tak měl dohromady pojmout až 74 osob,“ řekla Veselovská. S rekonstrukcí začal investor loni, otevření se plánuje na druhou polovinu tohoto roku. „Investice je nákladná, odhadujeme ji v řádu vyšších desítek milionů korun,“ doplnila zástupkyně investora.
Změnou bude také název. „Investor se ho rozhodl změnit právě proto, aby se trochu odpoutal od minulosti, aby dodal hotelu nový nádech, šel s dobou a upoutal i pozornost zahraniční klientely. Jsme si vědomi toho, že to místní velmi zajímá a diskutují o tom na sociálních sítích. Domníváme se však, že nový název hotelu, který bude vycházet z místních podmínek, dodá nový potřebný svěží krok do budoucna,“ dodala Veselovská.
Hotel Grand ležící na rohu Hlavní třídy a třídy 17. listopadu řadí odborníci mezi příklady kvalitní české výstavby v Šumperku v meziválečném období. Funkcionalistickou architekturu navrhl a v letech z let 1931 až 1932 realizoval olomoucký stavitel Tomáš Šipka. Dnešní podobu získal hotel při přestavbě v letech 1965 až 1967. Předtím zde stával hospodářský dvůr a pivnice, uvedlo město na svých stránkách www.sumperk.cz.
Hotel byl v Šumperku často středem společenského dění. Například v roce 1968 bylo jeho okolí centrem odporu proti okupačním vojskům Varšavské smlouvy. Objevil se i na filmovém plátně - v roce 2013 se zde natáčela černá komedie Ondřeje Sokola s názvem Krásno.