Článek
Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková. Ze vstupu každého návštěvníka ostravské zoo putují tři koruny na speciální účet, který je čerpán výhradně na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě.
Zoo Ostrava podporuje ochranářské projekty formou určité částky ze vstupu každého návštěvníka od roku 2016, kdy podpořila první ochranářské aktivity jednou korunou ze vstupu. „Pro zoo to byl významný milník pro další rozvoj její práce na poli ochrany přírody. V roce 2018 schválilo Zastupitelstvo města Ostravy navýšení příspěvku na dvě koruny z každého vstupu a v roce 2021 dokonce na tři koruny,“ uvedla Nováková.
Od zapojení do programu se zoo podařilo podpořit více než 20 projektů na záchranu ohrožených druhů na různých místech po celé zeměkouli. Celkově na ně přispěla částkou přes 5,3 milionu korun.
„Díky tomuto systému podpory můžeme pomáhat ochranářským projektům, které jsou realizovány přímo v místě výskytu ohrožených druhů zvířat i rostlin. Letos je to historicky nejvyšší počet projektů. Jsou mezi nimi i dva, které probíhají přímo v České republice. Z těch mezinárodních pak převažují ty, které se soustředí na ochranu fauny jihovýchodní Asie – místa s velkou biologickou rozmanitostí a zároveň s velmi vysokým stupněm ohrožení. Podpora dále míří do Mexika, Argentiny či na Madagaskar, takže chráníme přírodu téměř na všech kontinentech,“ uvedl ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.
Zoo se primárně snaží podporovat projekty či repatriace zvířat, která sama chová, nebo pomáhat v těch místech a zemích, s nimiž dlouhodobě spolupracuje. Peníze tak pomohou třeba při ochraně outloňů či luskounů nebo lemura Sclaterova, antilopy Derbyho nebo langura indočínského.