Článek
Hráče zavede do všech pěti ostravských obvodů, kde se dříve rozkládalo sedm samostatných obcí, tvořících Velkou Ostravu z dob první republiky. Účastníci se tak zábavnou formou mohou dozvědět řadu zajímavostí a do speciální kartičky sbírat razítka, která jim umožní účast v červnovém losování o ceny. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
„Hráči mají za úkol navštívit některé z akcí, připravené u příležitosti oslav stého výročí městskými obvody společně s magistrátem. Na každé z nich jim dvojník starosty prvorepublikové Ostravy Jan Prokeš orazítkuje hrací kartu. Při té příležitosti je pro všechny připraven atraktivní program, který prozradí leccos o tom, jak lidé v Ostravě žili před sto lety,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová (ANO).
Po získání všech razítek bude možní kartičku odevzdat na některém ze sběrných míst, a to nejpozději do 14. června do 12:00. Hrací kartu lze pořídit na magistrátu i úřadech pěti zapojených městských obvodů: Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Vítkovice, Jih a Nová Ves nebo v tamních pobočkách Knihovny města Ostravy.
„Jestliže se hráč nestihne některé z akcí zúčastnit, nic pro něj není ztraceno. Absentovat může dokonce dvakrát. Hra je totiž propojena s geocachingovou hrou Knihovny města Ostravy, nazvanou Sedm klíčů Ostravy. Ta provede hráče zákoutími ostravských městských částí a především mu umožní získat jedno univerzální razítko použitelné jako náhradu za kteroukoliv z propásnutých akcí,“ uvedla mluvčí.
Druhého univerzálního žolíka do hrací karty bude možné získat na akci v tančírně u altánu v sadu Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích, a to 28. dubna. Pro zájemce tam bude připraven tematický kvíz a po jeho vyplnění lze opět udělit žolíka.
Odevzdané orazítkované kartičky budou slosovány 15. června, kdy letošní oslavy vyvrcholí na Masarykově a Prokešově náměstí. První razítko lidé budou moci získat už 4. února, kdy se v městské části Jih chystá otevření muzea Jubilejní kolonie. Podrobnosti o soutěži i dalších akcích, které se ve městě připravují, lze získat na webových stránkách www.velkaostrava.cz.
Takzvaná Velká Ostrava vznikla sloučením sedmi moravských obcí v jeden celek. K 1. lednu 1924 se spojily Moravská Ostrava, Vítkovice, Přívoz, Mariánské Hory, Zábřeh nad Odrou, Hrabůvka a Nová Ves v jednu obec pod oficiálním názvem Moravská Ostrava. Nové město mělo takřka 114 000 obyvatel a bylo po Praze a Brnu třetím nejlidnatějším v Československu, třetím nejlidnatějším městem v Česku je i nyní.