Článek
Novelizovat vyhlášku se město rozhodlo na základě několika faktorů. Proti původní normě se totiž ohradili provozovatelé heren. Obrátili se na ministerstvo vnitra, které konstatovalo, že úprava opavské vyhlášky může být diskriminační. „Na základě toho se zastupitelé rozhodli vyhlášku novelizovat,“ uvedl Martin Kůs z tiskového odboru opavského magistrátu.
Předchozí vyhláška podle něj vyjmenovala konkrétní adresy, kde lze hazard provozovat. „Cílem bylo vytěsnění heren a herních zařízení z běžných restaurací. Mezitím vstoupil v platnost zákon o hazardních hrách, časově omezující provozování hazardních her. Navíc zkušenosti ukázaly, že provozované herny s sebou nenesou výrazně vyšší bezpečnostní riziko. Ukázalo se také, že řada těchto heren zanikla, ať už v důsledku změny zákona, navýšení daňové zatíženosti či kvůli opatřením v souvislosti s onemocněním covid–19. Město se proto rozhodlo změnit také svůj regulační předpis,“ uvedl Kůs.
Nová vyhláška už podle něj nestanoví konkrétní adresy, ale umožňuje činnost provozoven hazardních her, včetně vzniku nových, ve stanovených částech centra, které jsou v blízkosti kamerového systému. „Ten umožní lepší kontrolu prostoru. Naopak zákaz provozování hazardních her se týká rezidenčních oblastí a sídlišť, kde hrozí vyšší riziko vzniku sociálně vyloučené oblasti, narušování veřejného pořádku, a tím i zvýšení kriminality a dalších patologických jevů, včetně latentní kriminality,“ doplnil
Místy, které vyhláška stanoví pro možnost provozování podniků tohoto typu, jsou kromě Ostrožné a pokračování na Horní náměstí směrem k ulici Mezi Trhy, také ulice Masařská, Drůbeží trh, U Fortny, U Jaktařské brány a také náměstí Republiky či část Olomoucké od křižovatky s Krnovskou po křižovatku s ulicí U Soudu.