Článek
Opavská kulturní organizace (OKO) připravuje čtyři nové výstavy. K vidění budou od 15. dubna v opavském Domě umění a přilehlém kostele svatého Václava. Jedna výstava pochází z děl sbírkového fondu Galerie výtvarného umění Ostrava. Další pak nabídnou malby, sochy a grafiku Jakuba Čušky, Šimona Szabo a dvojice Zbyněk Janáček a Miro Macík.
Cyklus výstav s názvem Dialogy připravuje Opavská kulturní organizace ve spolupráci s Galerií výtvarného umění Ostrava (GVUO) už od roku 2019. „Jde o platformu, v níž se starší umění nově ohledává a následně interpretuje, takže je největší sbírka výtvarného umění Moravskoslezského kraje stále živým a otevřeným polem. Tentokrát se koncept vystavovaných maleb ze sbírky GVUO snaží zachytit poetickou atmosféru prázdné doby vyčkávání a přešlapování, doby před bodem, do kterého člověk směřuje. Díla rozličně zachycují představy o vyplnění tichého prostoru před bouří, čekání plné emocí, sebereflexe i činností, které děláme, jen abychom něco dělali,“ uvedla dramaturgyně OKO Natálie Janyšková.
Tato expozice bude k vidění do srpna. Další tři pak do 5. června. Výstava s názvem Vychýlení představuje malby Jakuba Čušky. Barvy na jeho plátnech se často podle pořadatelů vymaňují z normality a mnohé kompozice reprodukují atmosféru snu. Malba je tu živým vizuálním organismem, který nabízí stále nové perspektivy čtení.
„Šimon Szabo, který v OKO představí výstavu Connection, patří mezi absolventy Ateliéru sochy na Fakultě umění Ostravské univerzity. Důraz klade především na geometrii, strukturu, kontrast barev a materiálů. V jeho tvorbě je také patrná důležitá otázka ekologie a podstata obnovy jednotlivých pozemských i nadpozemských organizmů,“ uvedla mluvčí mětské organizace Petra Špornová. Čtvrtá výstava nabídne tvorbu dvou významných autorů - Zbyňka Janáčka a Mira Macíka. „Jejich díla odkazují na nekončící vývoj grafiky a možnosti, které toto médium přináší,“ doplnila mluvčí.