Článek
Retrospektivní výstava dobovými fotografiemi, dokumenty a oceněními připomíná známé i opomíjené momenty historie jednoho z nejstarších kopřivnických spolků. ČTK to dnes za muzeum sdělil Ondřej Šálek.
„Pěvecké sdružení vzniklo v září roku 1922 sloučením mužských pěveckých sborů Dělnické akademie a Tělocvičné jednoty Sokol. Prvním sbormistrem se stal poštmistr Jan Uhlíř, pod jehož vedením PSK záhy získalo uznání odborníků i veřejnosti,“ uvedl Šálek.
Mluvčí kopřivnické radnice Lucie Macháčková uvedla, že do roku 1945 fungoval sbor jako čistě mužský, po válce se v něm objevily i ženy. „Mezi známé členy Pěveckého sdružení Kopřivnice patřil například hudební skladatel Zdeněk Petr. Aktuálně sbor sdružuje asi 35 amatérských zpěváků různého věku a rozličných profesí,“ uvedla Macháčková.
Pěvecké sdružení dlouhodobě spolupracuje s městem a často vystupuje na slavnostních setkáních při různých výročích či státních svátcích. „V repertoáru má lidové i umělé písně, duchovní hudbu nevyjímaje,“ uvedla mluvčí.
Výstava bude v muzeu k vidění do 11. září, kdy ji sdružení slavnostně ukončí jubilejním koncertem. Macháčková uvedla, že další jeho vystoupení se uskuteční hned o pět dní později v pátek 16. září. U odhalování sochy Emila Zátopka zazpívá ženská sekce sdružení Cantus Venuste. „V plánu je rovněž podzimní výstava ve vestibulu radnice,“ doplnila Macháčková.