Článek
Stavba podle předběžných odhadů vyjde na zhruba 370 milionů korun. Přesnější náklady ukáže až výběrové řízení, které se nyní připravuje. Hráz v podobě klasického náspu povede kolem Odry a bude mít délku 1830 metrů, její výška pak v některých místech dosáhne až čtyř metrů.
„Na tuto pravobřežní ochrannou hráz kolem Odry bude navazovat ještě pravobřežní hráz podél Orlovské stružky v délce dalšího zhruba jednoho kilometru. Součástí stavby valu bude i rekonstrukce mostu u štěrkovny a ve Vrbické ulici, protipovodňová opatření na Bajcůvce a terénní úpravy nad Rolnickou ulicí v bývalých meandrech řeky Odry, které budou sloužit pro zachycení vnitřních vod,“ uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).
V novodobé historii musel Bohumín čelit velkým povodním dvakrát. Nejprve v roce 1997, kdy město zasáhla tisíciletá voda. Škody tehdy dosáhly více než miliardy korun. Následně se pak město s následky záplav potýkalo v roce 2010, kdy město zasáhla stoletá voda z Olše a dvacetiletá voda z Odry. Tehdy povodeň zatopila šest ze sedmi městských částí a napáchala škody za více než 75 milionů korun. Od té doby podle mluvčí přibyly nové protipovodňové hráze za více než 170 milionů korun ve Starém Bohumíně, Šunychlu a naposledy ve Vrbici. V Bohumíně tak zbývá ochránit před velkou vodou právě jen městskou část Pudlov.
Podle Končítkové se projekt připravoval několik let, ale problémy vznikly hlavně během výkupu pozemků, které část majitelů odmítala prodat, a na řadu tak přišlo i vyvlastňování. Během příprav výstavbu protipovodňových hrází v Pudlově musel stát vykoupit či vyvlastnit téměř 160 pozemků, v tuto chvíli zbývá pouze jediný.
„Přestože jde o investiční akci Povodí Odry, my jako město děláme maximum, abychom proces urychlili. Investovali jsme dva miliony korun do zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí, další čtyři miliony korun jsme poskytli na výkupy pozemků. Našim cílem je co nejdříve ochránit obyvatele Pudlova před velkou vodou,“ doplnil Vícha.