Hlavní obsah

SŽ plánuje začít stavět vysokorychlostní trať do Ostravy v roce 2025

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Správa železnic plánuje zahájit stavbu 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy v roce 2025, její stavba zabere zhruba čtyři roky.

Článek

Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu. Správa železnic už uzavřela smlouvy na zpracování dokumentací pro územní rozhodnutí na dva stavební úseky vysokorychlostní trati Moravská brána, sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Odhadované náklady na stavbu vysokorychlostní trati Moravská brána nebyly zatím zveřejněny.

„Nová trať bude sloužit pouze vlakům s přepravou cestujících a uleví jednomu z nejvytíženějších nákladních koridorů u nás. Na vysokorychlostní trať totiž přejde část osobní dálkové dopravy, která nyní využívá právě hlavní trať mezi Ostravou, Přerovem, Břeclaví a hlavním městem,“ uvedl Gavenda. Vysokorychlostní trať pomůže i regionální dopravě v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. „Uvolněnou kapacitu na koridoru budou moci využít nové spoje v rámci integrovaných systémů,“ dodal Gavenda.

Ve výběrovém řízení na dokumentaci pro úsek vysokorychlostní trati Moravská brána mezi stanicemi Prosenice a Hranice na Moravě na Přerovsku uspělo sdružení firem Afry CZ, AF-Infrastructure a Sagasta. Projekční práce v úseku mezi stanicemi Hranice na Moravě v Olomouckém kraji a Ostrava-Svinov v Moravskoslezském kraji zajistí sdružení společností Moravia Consult Olomouc, Sudop Brno a Metroprojekt Praha.

Projektanti podle Gavendy připraví také podklady pro proces posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA. Dokumentace určí přesné vedení trati, technologii výstavby nebo opatření na ochranu obyvatel a životního prostředí v blízkosti vysokorychlostní železnice.

Na prvním úseku dlouhém zhruba 20 kilometrů vznikne trakční napájecí stanice v Prosenicích, která zajistí dodávku elektrické energie pro provoz vlaků. „Realizován bude také sjezd na stávající železniční síť ve stanici Hranice na Moravě. Dodavatelé rovněž připraví dokumentací pro územní rozhodnutí pro zásadní modernizaci této stanice,“ řekl Gavenda.

Projektanti druhého úseku vysokorychlostní trati Moravská brána připraví kromě dokumentace pro územní rozhodnutí samotné trati také sjezd na nynější infrastrukturu ve směru do železniční stanice Ostrava-Vítkovice. V jejím obvodu vznikne údržbová základna, která bude sloužit k servisu obou úseků vysokorychlostní železnice. „Délka druhé části trati bude přibližně 45 kilometrů,“ dodal Gavenda.

Vysokorychlostní železnice má v budoucnu vést mezi Prahou a Drážďany, dále mezi Prahou a Brnem i na koridoru mezi Ostravou a Prosenicemi. Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadu odborníků mohlo v budoucnu využívat přes 130.000 cestujících denně. Stát si od vysokorychlostních tratí slibuje především výrazné zkrácení jízdní doby.

Doporučované