Článek
„Výstava poprvé představí veřejnosti antickou sbírku Slezského zemského muzea v celém jejím rozsahu. Jedná se o soubor archeologických památek egyptské, řecké, etruské a římské provenience v počtu přes sto kusů,“ uvedl.
Nejzajímavější z nich je pak podle něj zejména etruská zobákovitá konvička, dále střepy z Mykén nebo dva fragmenty omítky pocházející z interiérů hrobky, která byla v Západních Thébách postavena v období Nové říše.
„Výstava přibližuje osud této kolekce, její původ a minulost. Lákadlem pro veřejnost bude mumie, respektive obal na mumii z Náprstkova muzea v Praze, který byl původně součástí sbírek Slezského zemského muzea,“ doplnil Váhala.
Jako protiklad k antickému světu si návštěvníci mohou v muzeu prohlédnout také archeologické nálezy z prostoru za severní hranicí impéria, tzv. barbarské, kam náleželo i území dnešního českého Slezska a severovýchodní Moravy. "Ke zhlédnutí budou artefakty, které představují stěžejní doklady o životě na našem území z doby od pátého století před našim letopočtem až po první polovinu šestého století našeho letopočtu. „K vidění jsou například zlomky hunského kotle z období stěhování národů,“ řekl Váhala.