Článek
„Participativní rozpočet je určený k financování projektů, které jsou navržené a odhlasované samotnými občany města. Těmto projektům říkáme Ko-projekty, přičemž ta předpona vyjadřuje jednak vztah ke Kopřivnici, jednak naznačuje kooperaci, tedy spolupráci s občany. Lidé navrhují společensky prospěšné projekty, které mohou vylepšit život některých komunit nebo zkrášlit některé lokality našeho města, my jim je pomáháme realizovat,“ uvedl místostarosta René Lakomý.
Návrhy bude radnice sbírat od 2. května do konce června. Po kontrole formální a obsahové správnosti rozhodne Komise Zdravého města o tom, které z projektů postoupí do celoměstského hlasování, a pak už bude stačit jen přesvědčit o jejich pozitivech co nejvíce ostatních Kopřivničanů. Natočíme videoklipy a na podzim proběhne hlasování, v němž lidé rozhodnou o tom, který z návrhů bude město realizovat,“ popsala celý proces Ivana Holubová, koordinátorka projektu Zdravé město Kopřivnice.
Fantazii se podle mluvčí při podávání návrhů meze nekladou, jen je potřeba splnit podmínky programu. Projekt musí být uskutečnitelný na pozemcích města a nestát více než 600.000 korun vyčleněných v participativním rozpočtu. Štěstí mohou zkusit znovu i projekty, které v hlasování neuspěly. Díky navýšení částky může být podpořeno i více projektů.
Vloni bylo předloženo 12 návrhů a sedm z nich postoupilo do celoměstské ankety. Hlasovalo 1458 lidí, přičemž 420 hlasů stačilo k vítězství projektu terénních skluzavek. V tuto chvíli se finalizuje technické řešení projektu a bude se připravovat výběrové řízení. Realizace bude pravděpodobně na podzim.