Článek
Záchrannými prvky u jezů jsou kotevní oka, pomocná lana i stojany se záchrannými prostředky a informační tabule. „Rozmístění jednotlivých prvků a způsobů zabezpečení vychází z návrhů hasičů a jsou umístěny vždy co nejblíže břehové hrany jezu,“ uvedla Vlčková.
Vedoucí provozního odboru Povodí Odry Tomáš Skokan uvedl, že novinkou je kovový záchranný box, který obsahuje záchranný kruh s 30 metrů dlouhým lanem. „Jedná se o kovovou skříň s průhlednými dvířky se zajištěním bezpečnostní plombou a magnetem, která poskytne lepší zabezpečení před vandalismem, ale i povětrnostními vlivy. Všechny záchranné boxy jsou doplněny žlutou samolepkou s číslem bodu záchrany,“ uvedl Skokan.
Bod záchrany je specifický kód, který každému místu přidělují hasiči. „Po jeho nahlášení na krizovou linku 112 jsou záchranné složky schopny jednoznačně a rychle přesně identifikovat místo záchranné operace a maximálně zkrátit dobu nutnou k záchraně tonoucí osoby,“ uvedl Skokan.
Podnik apeluje na lidi, aby při koupání či jiných aktivitách v řekách či vodních nádržích byli opatrní. Řeky by lidé měli podle Vlčkové využívat za nízkých průtoků, při dobrých teplotních podmínkách vody, při nízké rychlosti proudící vody a nejlépe za přítomnosti dalších lidí.
Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezskou Hartu.