Článek
Ostravská zoologická zahrada je do systému podpory ochranářských projektů formou částky ze vstupu každého návštěvníka zapojena od roku 2016, kdy podpořila první ochranářské aktivity jednou korunou ze vstupu.
V roce 2018 zastupitelé města rozhodli o navýšení příspěvku na dvě koruny z každého vstupu, loni na podzim se částka zvýšila na tři koruny. „Ochrana zvířat v jejich přirozeném prostředí je jedním z hlavních cílů moderních zoologických zahrad, který Zoo Ostrava svými aktivitami bezesporu naplňuje. Díky tomu se stala jednou z předních ochranářských institucí. Od zapojení do programu se tak díky vysoké návštěvnosti a hlavně díky postupnému zvyšování příspěvku podařilo podpořit na 20 projektů celkovou částkou téměř 3,5 milionu korun,“ uvedla Nováková.
Podporou ze vstupného zoo pomáhá ochranářským projektům přímo v místě výskytu ohrožených druhů zvířat i rostlin, takzvaně in situ. Peníze míří na projekty v České republice i ve světě. „Primárně jsou podporovány projekty na záchranu, popřípadě repatriaci zvířat, která Zoo Ostrava sama chová, například orlosupa bradatého, lemura Sclaterova a kardinálovce zeleného, a dále projekty v místech a zemích, se kterými Zoo Ostrava dlouhodobě spolupracuje,“ doplnila mluvčí.
Za loňský rok na ochranářské projekty směřuje 879 770 korun. Podpořily například ochranu outloňů a boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty na ostrově Sumatra, záchranu kriticky ohrožené antilopy Derbyho v Senegalu, v Česku peníze míří na podporu Kozmických ptačích luk. Nově byl do programu podpory zahrnut projekt na záchranu, rehabilitaci a vypouštění zpěvných ptáků kardinálovců zelených zabavených z černého trhu a ochrana jejich prostředí v Argentině.