Článek
Lávka určená pěším i cyklistům vznikne podle architektonického návrhu Josefa Pleskota a spojí pravý břeh Ostravice s areálem národní kulturní památky Dolních Vítkovic. Stavba by měla stát téměř 96 milionů korun bez DPH, původní předpoklady uváděly kolem 60 milionů korun bez DPH.
„Při výběru dodavatele jsme zohlednili ekonomickou výhodnost nabídek a zároveň byl kladen důraz na odbornou kvalifikaci zájemců, kteří v rámci zadávacího řízení prokazovali zkušenost s realizacemi lávek, mostů nebo dopravních staveb,“ uvedla primátorova náměstkyně Kateřina Šebestová (ANO).
Výstavba je podle ní závislá na dostupnosti materiálu, klíčová je i dodávka oceli pro výrobu mostu a významnou roli hrají také dodací lhůty ocelových lan. „V ideálním případě, započne-li stavba v květnu, by mohlo být hotovo do konce října letošního roku. Stavba je též koordinována s aktivitami v Dolní oblasti Vítkovic, festivaly Colours of Ostrava a Beats For Love,“ doplnila Šebestová (ANO).
Lávka by měla umožnit rychlé a bezpečné spojení centra města s Dolní oblastí Vítkovice. První myšlenka na přemostění vznikla v roce 2016. Lávka bude dlouhá 550 metrů a široká čtyři metry. Bude mít asfaltový povrch, který bude vhodný i pro in-line bruslení. Povede od řeky Ostravice přes železniční vlečku kolem čistírny odpadních vod a ústit bude vedle vchodu do Velkého světa techniky ve Vítkovické ulici. Přemostění bude zavěšeno na ocelových lanech. S ohledem na blízkost řeky a biokoridoru bude lávka nasvětlena tak, aby připomínala měsíční svit.
Pleskot se v Ostravě podílel na řadě významných staveb, především na proměně industriálního areálu v Dolních Vítkovicích, kde navrhoval multifunkční halu Gong, vyhlídkovou věž Bolt Tower, Svět techniky, objekt Heligonky či Zemědělské muzeum. Za mimořádný přínos pro rozvoj města v oblasti architektury ho město v minulosti ocenilo Cenou města Ostravy.