Článek
Akce je nejen připomínkou Dne vzniku samostatného Československa, ale i otevření budovy Nové radnice, které se uskutečnilo 28. října 1930. Novináře o tom dnes informovala mluvčí radnice Gabriela Pokorná.
Sváteční program začne už dopoledne vzpomínkovým aktem v Husově sadu. Další program v duchu první republiky se uskuteční mezi 14:00 a 19:00 na Prokešově náměstí a v budově Nové radnice. „Zájemci se mohou těšit na prezentaci uniformovaných strážníků, vojáků i vojenské techniky či dobové módní přehlídky nebo představení spolku Elegant. Na návštěvníky čekají dva improvizované vojenské tábory. Nově byla do programu zařazena i pořadová cvičení, která předvedou vojáci, strážníci a hraničáři v dobových uniformách,“ uvedla Pokorná.
Na návštěvníky čekají i tvůrčí koutky, které připravila střediska volného času. Představí se i Slezské zemské muzeum nebo skauti. Chybět nebude hudební program nebo vystoupení sólové kabaretní tanečnice. „Lidé si budou ale moci prohlédnout i reprezentativní prostory, jako je sál zastupitelstva nebo síň Rady města Ostravy,“ doplnila mluvčí. Zpřístupněna bude i pracovna primátora, o jejíž návštěvu mají lidé obvykle velký zájem.
„Průvodci, tentokrát v dobových kostýmech, seznámí zájemce také s historickými zajímavostmi výstavby radnice. Návštěvníci mohou obdivovat Ostravu z nejvyšší radniční věže v zemi. Rekordní návštěvnost zaznamenala radniční věž v roce 2019, kdy jsme zaregistrovali téměř 60 000 lidí. V letošním roce na věž zamířilo zatím 43 000 návštěvníků, nicméně rok není ještě u konce, a tak počet zájemců ještě povyroste,“ doplnila mluvčí.
Ostravská Nová radnice je největší radniční komplex v zemi. Dvoukřídlou budovu s vyhlídkovou věží vyprojektovali architekti František Kolář, Jan Rubý a Vladimír Fischer. Dominanta Ostravy byla postavena ve funkcionalistickém stylu. Radnici zdobí bronzové sochy v nadživotní velikosti, umístěné nad hlavním průčelím. Součástí objektu je prosklená věž s vyhlídkou ve výšce 73 metrů. Součástí Nové radnice je i dřevěný výtah, takzvaný paternoster. Hlavní zásluhu na jejím vybudování měl tehdejší starosta města Jan Prokeš, podle něhož je pojmenováno i náměstí před budovou.