Článek
„Cílem participativního rozpočtu je zapojit naše občany do dění v obvodu a realizovat jejich projekty, ze kterých by měli všichni radost a užitek. Může se jednat například o sportoviště, koncertní pódium pod širým nebem a podobně,“ řekl starosta Petr Veselka (ANO).
Do participativního rozpočtu mohou přihlásit svůj projekt zájemci starší 15 let. Podmínkou je, že získají podporu dalších 15 lidí a sami mají vztah k městskému obvodu. „Nemusí v obvodu mít trvalý pobyt, ale například tam žijí, pracují, studují nebo jinak tráví většinu svého času. Podmínkou je, že projekt musí být veřejně prospěšný,“ uvedla mluvčí radnice Barbora Kopcová.. Projekt musí být navržen tak, aby ho bylo možné uskutečnit do jednoho roku. Náklady na jeden projekt se mohou pohybovat v rozmezí od 80 do 600 tisíc korun bez DPH.
„Nově není možné navrhovat projekty pro území sadu Dr. Milady Horákové a Husova sadu, kde je plánována celková revitalizace, a území Komenského sadů. Pravidla však umožňují do těchto lokalit navrhnout takzvané měkké projekty, to znamená různé akce a podobně,“ upřesnila mluvčí.
On-line formuláře a veškeré potřebné informace najdou zájemci na webu participativního rozpočtu www.nasobvod.cz. Návrhy lze podávat do 30. června. Pokud splní formální náležitosti, podmínky realizace a je schválen, postupuje dále do veřejného hlasování, které se bude konat v říjnu. Zapojit se do něj opět budou moci všichni obyvatelé Ostravy. „V průběhu letních prázdnin projdou všechny přihlášené projekty kontrolou formálních a realizačních podmínek, v září se pak uskuteční veřejná prezentace projektů,“ řekl místostarosta obvodu Rostislav Řeha (Piráti).
Projekty se budou uskutečňovat v příštím roce. V minulých letech tak díky participativnímu rozpočtu vznikl v obvodu například Komunitní park Jindřich, pítko na Jiráskově náměstí nebo hřiště na pétanque či zahrady pro nevidomé v sadu Petra Bezruče. V letošním roce obvod chystá relaxační zónu v Komenského sadech nebo discgolfové hřiště v Hornopolní ulici.