Článek
Pod taktovkou dirigenta Joela Hány nabídnou mimořádné spojení orchestru s činohrou a novým cirkusem. ČTK to dnes řekla mluvčí orchestru Andrea Vojkovská.
„V Gongu si už naši posluchači měli možnost vychutnat písně a skladby nejrůznějších interpretů, se kterými jsme vystoupili. Hudbu se snažíme uchopit vždy novým způsobem a tím jim připravit jedinečný zážitek. V následujících měsících si společně můžeme užít Tata Bojs, hudební poctu Davidu Stypkovi nebo hudbu z filmů,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.
Představení Up End Down Symphony, které Janáčkova filharmonie nazkoušela společně s Cirkem La Putyka, přináší pohled na cestu člověka od narození po smrt. Křižovatka žánrů propojí různé prvky a motivy: ulice, nebe a země, narození a smrti, vzpomínky a přítomnosti, úsměvu a slz, vzletů a pádů.
Režisér a principál Cirku La Putyka Rostislav Novák řekl, že představení je pro něj velmi osobní. „Jednu z hlavních rolí v něm totiž hraje můj táta. Je asi nedivadelnější z toho, co jsme uvedli. Zároveň je jedním z nejriskantnějších. Akrobati budou vyskakovat do výšky sedmi až devíti metrů, podle náročnosti triku,“ dodal.
Souhra orchestru s akrobaty bude podle něj velmi důležitá. „Hudebníci se nemůžou držet jen not, ale musí sledovat akci na pódiu, nejsme schopni pokaždé skočit salto na milimetr a sekundu stejně,“ vysvětlil.
Představení je výjimečné nejen spojením s Janáčkovou filharmonií, ale také proto, že se soubor vrací do Gongu, který před lety stejným představením otevírali, tenkrát ale bez filharmonie. „Hudba bude nejen zprostředkovávat emoce a posilovat je, ale zároveň bude vykládat příběh. Je tam mnohem víc textu a divadelních scén a je to o tom, jak vypadá konec jednoho člověka, jak si ho představuje. Vlastně každý ten konec máme jiný a záleží jenom na naší fantazii a imaginaci, jak si ho vytvoříme z nějakého odstupu až nadhledu,“ doplnil Novák.