Článek
Třeba průměrná čtyřčlenná domácnost v krajském městě napojená na teplárnu zaplatí při roční spotřebě 25 gigajoulů navíc téměř 7000 korun, dalších 480 korun si připlatí za odpad a zhruba 1800 korun navíc vydá za vodné a stočné, zjistila ČTK.
V Liberci zvýšili zastupitelé od nového roku poplatek za odpad ze 720 korun na 840 korun, ročně to znamená na člověka o 120 korun víc. Liberec ale není jediným městem, které pro příští rok poplatek zvedlo, ještě víc - 900 korun budou příští rok platit obyvatelé v Semilech. Zdražení je tam ale nižší, cena se zvedla z letošních 800 korun o stokorunu. Tamní radnice původně zvažovala zvýšení ceny až na 1000 korun, nakonec od toho upustila s ohledem na rostoucí náklady, které obyvatele příští rok čekají například u energií. ČTK to řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).
Víc zaplatí obyvatelé kraje i na vodném a stočném. Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje většinu obyvatel, zvýšila ceny o 14 procent. Za metr krychlový tak odběratelé zaplatí včetně DPH 128,11 korun, o 16 korun víc než letos. Pro průměrnou čtyřčlennou domácnost to znamená měsíčně zhruba 150 korun navíc. Cena vody na severu Čech patří dlouhodobě k nejvyšším v Česku, hlavním důvodem vyšší ceny jsou podle SVS masivní investice do modernizace a rozvoje infrastruktury. Jen letos vyčlenila firma na investice a opravy 1,9 miliardy korun.
Ještě razantněji porostou náklady na teplo a teplou vodu. Třeba v Jablonci nad Nisou zaplatí příští rok domácnosti napojené na centrální zásobování podle tarifu 1500 Kč, respektive 1550 Kč za gigajoule, to je dvakrát víc než na začátku letošního roku. Za letošní rok ale zdražovala Jablonecká energetická kvůli rostoucím cenám plynu teplo třikrát - v lednu, v dubnu a pak znovu od září, kdy se cena zvedla o bezmála 138 procent na 2083 Kč nebo 2136 Kč za gigajoule. Díky zastropování ceny plynu tak teplo v Jablonci proti září o 27 procent zlevní.
Víc než o polovinu zdraží od nového roku teplo dodávané Českolipskou teplárenskou. Zatímco letos platili odběratelé za teplo a teplou vodu 908 korun za gigajoule, příští rok jim cena stoupne na 1393 korun. Zákazníci s dlouhodobými smlouvami mají cenu o čtyři procenta nižší. V sousedním Liberci zdraží Liberecká teplárna o 39 procent, zákazníci s dlouhodobými smlouvami zaplatí za gigajoule 995 korun, to je o 278 korun víc než nyní.
Víc zaplatí domácnosti také za plyn nebo elektřinu, v Libereckém kraji zdraží s Novým rokem i jízdné v regionální dopravě. Při koupi jednotlivé jízdenky a platbě v hotovosti dá cestující zhruba o deset procent víc než nyní. Až o pětinu zdraží jednotlivá jízdenka při bezhotovostní platbě krajskou kartou Opuscard, stále bude ale levnější než při platbě v hotovosti. Pro pravidelné cestující se cena nezmění, předplatné kraj nezvýší. „Nechceme zdražovat jízdné pro pravidelné cestující, kteří veřejnou dopravu používají denně k cestě do škol nebo do zaměstnání, ale zdražujeme jízdenky pro lidi, kteří jezdí jen občas,“ řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).