Článek
Na projekt za 4,2 milionu korun žádá město dotace, získat může až 90 procent potřebných peněz. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.
Česká Lípa je s 37 400 obyvateli třetím největším městem v Libereckém kraji, žije tam kolem 3 000 cizinců, z toho bezmála 1 700 z nich mongolské národnosti. Často nerozumí česky nebo jen s obtížemi a z toho vzniká řada konfliktů a nedorozumění.
„V českolipských mateřských a základních školách se vzdělává asi 400 jejich dětí, z toho 300 z nich jsou právě Mongolové. Do projektu jsou tak zapojeny především českolipské školy, kde se cizinců vzdělává nejvíce,“ doplnila mluvčí radnice. V letošním roce se vedle základních a mateřských škol do projektu zapojí také základní umělecká škola, českolipská univerzita třetího věku a nově také městská příspěvková organizace Sport, jejíž zařízení cizinci také často využívají.
„Stejně jako v předchozích dvou letech jsou dílčí aktivity v rámci projektu zaměřeny především na výuku češtiny pro cizince, ale soustředíme se také na budování dobrých vztahů mezi cizinci a majoritní společností. Tento projekt je velmi dobře vnímán jak u cizinců, tak v našich školách i mezi majoritní společností, považuji tedy za důležité v něm pokračovat,“ řekla českolipská starostka Jitka Volfová (ANO). V loňském roce se podle ní do projektu zapojily zhruba 2 000 lidí, z toho více než 400 bylo cizinců.
Projekt, který začal v roce 2020, zkomplikovala koronavirová pandemie, přesto už má podle starostky výsledky. „Děti cizinců i jejich rodiče projevují velký zájem o aktivity ve školách a chtějí se do nich zapojovat, české děti zase začínají vnímat jako normální, že v jejich třídě je cizinec. Je to způsob, jak nenásilnou formou naučit cizince česky, ale také šance pro poznání vzájemných zvyků a tradic. Myslím, že jsme na dobré cestě, jen je potřeba vytrvat,“ doplnila Volfová.
Velmi ceněné byly podle starostky multikulturní akce, které pomáhají přirozeně bourat bariéry mezi cizinci a Čechy prostřednictvím umění a společných aktivit. „Cizinci také oceňují individuální přístup k jejich dětem i uspořádané výlety po okolí,“ dodala Volfová.