Článek
Dostala jména Karolína Jablonecká. ČTK to sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos bylo do těchto speciálních schránek v Česku odloženo zatím osm dětí a celkově od vzniku jejich sítě 239, z toho 131 dívek a 108 chlapců.
„Dvířka vrzla ve 23 hodin, a když jsem za chvíli volal na dětské oddělení, zvedla mi telefon sestřička Jana Horčičková, vlídná a milá dáma. Děťátko je podle jejích slov dnešní (úterní), čisté a pečlivě oblečené, zabalené v bílo-růžové dece, na hlavě má bílou čepičku a v puse dudlík,“ uvedl Hess. Dodal, že stejná sestřička vyzvedávala i první jabloneckou holčičku v roce 2010. Holčička podle Hesse dostane od České mincovny, která sídlí v Jablonci, a jejího marketingového manažera Jaroslava Černého zlatý novorozenecký dukát.
V Libereckém kraji byl první babybox zřízen v roce 2008 u Krajské nemocnice Liberec a o dva roky později i v nedalekém Jablonci. Od roku 2013 je babybox v České Lípě a v roce 2015 ho instalovali také v nemocnici v Turnově. Včetně Karolíny dostalo díky schránkám v kraji dosud šanci zřejmě na lepší život 13 dětí - šest kluků a sedm děvčátek. Zatím nejstarším dítětem odloženým v kraji do inkubátoru byl v roce 2019 chlapeček, který dostal jméno Vojtěch. Už lezl a lékař jeho věk odhadl na devět měsíců.
V Česku je nyní 82 babyboxů. První byl instalován v roce 2005, zatím poslední letos na začátku června v Nemocnici Hranice. Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.
Schránky jsou umístěné tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i své kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.