Článek
O zakázku se ucházelo sedm firem, i všichni další uchazeči ji ale odmítli s odkazem na nedostatek oceli a vysoké ceny způsobené i válkou na Ukrajině. Kraj proto musel soutěž zrušit. „Nám nezbývá než tu zakázku vypsat znovu. Jde zejména o problém s ocelí, jednak s její nedostupností a jednak s její cenou. V novém zadávacím řízení přepočítáme ceny a vypíšeme to znovu, předpokládám začátkem května. Uvidíme, jak to dopadne,“ doplnil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti). Je podle něj cenová hranice, přes kterou kraj nepůjde, jaká cena je ale pro kraj přijatelná, dnes říct odmítl. Podle výsledku další soutěže bude podle Miklíka kraj rozhodovat, zda bude v projektu pokračovat.
Podle hejtmanova náměstka pro dopravu Jana Svitáka (Starostové pro Liberecký kraj) se komplikují i rekonstrukce silnic a mostů. „Z posledních šesti veřejných zakázek jsme nevysoutěžili žádnou. Buď nebyla podána nabídka, nebo uchazeč předložil nabídku s cenou převyšující nejvyšší přípustnou částku, a musel proto být vyřazen. Nabídkové ceny převyšovaly finanční limity o 25 až 55 procent,“ řekl Sviták. Nepodařilo se tak podle něj najít dodavatele pro opravy a rekonstrukce mostů v Tatobitech, Janově nad Nisou, Kunraticích u Cvikova, Mařenicích nebo Petrašovicích.
„Aktuálně hledáme řešení, jak by šlo do smluv zakomponovat ustanovení zohledňující současnou situaci na trhu a zároveň neporušit platnou legislativu, především zákon o zadávání veřejných zakázek,“ řekl Sviták. Situace na stavebním trhu podle něj komplikuje také rozdělané stavby. „Všichni zhotovitelé nám zaslali dopis s upozorněním, že vzhledem k situaci jsou ohroženy termíny dokončení i cena díla. Snažíme se intenzivně najít řešení, aktuálně probíhají konzultace s právníky specializovanými na tuto oblast, jsme v kontaktu i s ministerstvem dopravy,“ dodal.
V sousedství svého sídla chce Liberecký kraj postavit parkovací dům s 244 místy pro automobily a se zelenou střechou. Podle původních plánů měla stavba začít už teď v dubnu a hotovo mělo být za rok. „Pokud ten projekt teď nestihneme, tak přijdeme o dotaci. Budeme pak v tom případě posuzovat, zda budeme stavbu realizovat i bez dotace,“ řekl hejtmanův náměstek. Nevyloučil ale, že kraj stavbu odloží. Podle Miklíka se nabízí možnost rekultivovat okolí úřadu, kde je nyní zhruba 130 míst k parkování, i bez parkovacího domu.
Výstavba parkovacího domu je další etapou obnovy okolí krajského úřadu. Sousední budovy a pozemky koupil v roce 2014 Liberecký kraj od VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů). Za areál o rozloze více než 11.000 metrů čtverečních zaplatil 125 milionů korun. Bývalou administrativní budovu přestavěl za 97 milionů korun na Evropský dům, předloni stavbaři dokončili rekonstrukci bývalé budovy dílen zhruba za 390 milionů korun. Vznikl tam podnikatelský inkubátor, v době covidu tam bylo očkovací centrum, od 1. března slouží Krajskému asistenčnímu centru pro Ukrajinu (KACPU).