Článek
V Horní Polici jsou peníze určené na sanaci a zabezpečení severního křídla ambitu a související sanaci vnější římsy. Poutní areál patří k nejcennějším barokním památkám v Libereckém kraji, od roku 2017 je národní kulturní památkou. Vznikl na místě husity vypáleného gotického kostela. Podle legendy byla v roce 1523 na břehu Ploučnice nalezena soška Panny Marie, zbožné ruce ji vytáhly z vody a darovaly zdejšímu kostelíku. Soška byla brána jako nebeský dar a lidé se jí přicházeli poklonit. Dnes je součástí hlavního oltáře a místo jejího vylovení z řeky připomíná mariánský sloup. Současnou barokní podobu získalo poutní místo při přestavbě na přelomu 17. a 18. století.
Ještě před pár lety byl areál v havarijním stavu, v roce 2020 dokončili první etapu jeho obnovy za více než sto milionů korun. Rekonstrukcí tehdy prošel kostel, zvonice, věžičky ambitů i exteriér. Na obnovu areálu, se církvi podařilo získat evropské dotace, které pokryly většinu nákladů. Podle administrátora farnosti Stanislava Přibyla byla rekonstrukce areálu nezbytná. „Když se odkryly konstrukce, ukázalo se, že je to víc než v havarijním stavu. Tak můžeme říci, že jsme to nejen zkrášlili, ale především zachránili,“ poznamenal Přibyl.
Kostel má obnovené krovy, nové střechy, fasády, zrestaurovaná okna a dveře i barokní odvodňovací systém. Zrestaurované jsou hlavní oltář z roku 1696 a dva boční oltáře v hlavní lodi, kazatelna a baldachýn, pod nímž původně leželo tělo římské mučednice sv. Kristýny. Obnovou prošly nástropní malby, štuková výzdoba v hlavní lodi kostela a restaurátoři obnovili i balustrády na kůru a emporách a také varhany z roku 1712. Do opravené zvonice zavěsili tři nové zvony.
Už na první etapu dal Liberecký kraj 2,5 milionu korun ze svého rozpočtu. „Jedná se o zcela výjimečnou sakrální památku, kdo měl možnost vidět proměnu, kterou prošlo toto poutní místo již v první etapě, musel žasnout. Cílem je dokončit celý areál,“ řekla náměstkyně hejtmana pro kulturu a památkovou péči Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).