Článek
Její předchůdce Lubomír Martínek působil na Troskách 13 let, ve funkci byl od roku 2017. Nyní odešel do soukromé sféry. „Děkuji mu za správu hradu, který má během několika měsíců v roce přes stotisícovou návštěvnost, a tak je zde práce, hlavně ve vztahu k veřejnosti, opravdu náročná,“ uvedl regionální ředitel NPÚ Miloš Kadlec.
Suchomelová pracovala dosud jako vědecko-výzkumná pracovnice na Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Externě také v minulosti působila na státním hradě Litice jako průvodkyně a pokladní objektu a podílela se tam i na tvorbě průvodcovských textů. Ve své bakalářské práci spolupracovala na tvorbě edukačního prohlídkového okruhu nazvaném Jak se staví hrad.
Trosky jsou nejnavštěvovanější památkou v Libereckém kraji, i v posledních dvou sezonách ovlivněných koronavirovou pandemií vystoupalo nahoru na věž Baba a na vyhlídku pod věží Panna skoro 100.000 lidí. Gotický hrad, dnes zřícenina připomínající čertovy rohy trčící ze země, byl postaven koncem 14. století. Je jedním ze symbolů Českého ráje. Suchomelová byla kastelánkou jmenována k 15. dubnu.
„V současné chvíli se samozřejmě detailně seznamuji s chodem hradu, neboť jeho návštěvnost je oproti litickému, kde jsem léta působila, mnohonásobně vyšší. Chtěla bych se zaměřit na kontakt s veřejností, zintenzivnit komunikaci přes sociální sítě, kde bych chtěla zavést pravidelný seriál nejenom o historii hradu, ale informovat o technologických postupech obnovy, využít poznatky z mé dosavadní praxe. Chystám se také doplnit web Trosek,“ uvedla kastelánka.
Nejbližší novinkou bude možnost nákupu on-line vstupenek a také zavedení platebního terminálu, systém se podle ní chystají spustit v řádu dnů. „Pozornost bych ráda věnovala i úklidu hradu i jeho okolí – mým cílem je vytvořit zde co nejhezčí prostředí, aby si návštěvníci odnášeli jen ty nejhezčí zážitky,“ dodala Suchomelová.