Článek
„Australská scéna patří k nejlepším ve světě,“ řekli dnes ČTK zástupci projektu. Škola bude mít sídlo v opravené budově kina Vesmír. Partnery projektu jsou polyfunkční společenské centrum Uffo a akrobatická škola CirKidz z australského Adelaide. Centrum Uffo je městská příspěvková organizace, spravuje kino Vesmír a organizuje ve městě kulturní akce včetně mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF, který se v Trutnově nyní koná.
„Trutnovská škola bude fungovat formou kontinuálních kurzů, nepůjde tedy o školu v pravém slova smyslu. Zúročí cenné zkušenosti australské školy CirKidz,“ řekl ČTK zakladatel festivalu a ředitel centra Uffo Libor Kasík.
Upozornil, že v Česku chybí školní systém v oboru nový cirkus a zároveň i forma toho, jakým způsobem učit. „U nás se zatím performeři rekrutují z jiných sportů, jako je gymnastika, tanec,“ řekl Kasík.
Australané podle něj patří v novém cirkusu k absolutní špičce. „Jejich přístup nás přivedl na myšlenku propojit jejich akrobatické mistrovství se silnou uměleckou stránkou české novocirkusové scény. Nejde tedy o kopii převzetí systému výuky z Austrálie, ale vzájemné obohacení. Letos proto společně otevřeme česko-australskou akrobatickou školu, která se stane první svého druhu v Evropě,“ řekl Kasík.
Každodenní škola bude primárně pro děti a mládež z regionu, workshopy pro děti odkudkoli a bude otevřena profesionálům z ČR i zahraničí. „Škola přinese do našeho prostředí něco zcela nového. Když spojíme nejvyšší možnou řemeslnou úroveň Australanů s vysokou českou uměleckou silou, věřím, že Česko se může stát do sedmi let jedním z lídrů současného cirkusu,“ uvedl Kasík.
Kurzy budou v kině Vesmír a Národním domě. Přesná cena školného podle něj ještě nebyla stanovena. „Ale vzhledem k hlavnímu cíli mohu říci, že bude pro české rodiny cenově dostupná. Zásadní roli v tom hraje možnost čerpání finančních prostředků na výstavbu kreativních center z grantu Národního plánu obnovy. Ostatně o této možnosti jsem informoval už loni investora, město Trutnov, při realizaci rekonstrukce kina Vesmír, jež spravuje také naše společnost,“ uvedl Kasík.
Ceny za každodenní kurz pro děti by se podle něj mohly pohybovat mezi 3000 až 5000 korun za pololetí, pro profesionály budou dražší.
Zařazením akrobatické školy do projektu opravy kina Vesmír získal Trutnov dotaci téměř 70 milionů korun z maximální částky 80 milionů korun. „Díky tomu bude moci v rámci rekonstrukce kina v jeho prostorách vzniknout i kreativní centrum potřebné pro provoz školy a bude mít zajištěno i základní finanční krytí pro svou činnost,“ uvedl Kasík. Rekonstrukce objektu kina Vesmír z roku 1928 vyšla celkem na téměř 118 milionů korun.
Partnerem projektu na australské straně bude Josh Hoare, umělecký ředitel školy CirKidz z Adelaide.