Článek
Novinkou je sklářská pec, která vznikla podle předlohy barokních skláren. „Letos jsme si nadělili zcela novou pec. Předchozí, která fungovala 20 let, jsme rozebrali, už trochu zlobila. S novou pecí jsme spokojeni, reaguje, jak říkáme, na polínko,“ řekl ředitel deštenského Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel Bohumír Dragoun.
Pec zažehli v Deštném už v pondělí, aby ji vysušili. „Ve středu jsme vystydlou a vysušenou pec znovu zapálili a od té doby jede nepřetržitě, abychom dosáhli potřebných podmínek. Čím je teplota vyšší, tím je sklo pro skláře tvarovatelnější, snažíme se dostat na 1250 až 1300 stupňů Celsia,“ řekl Dragoun.
Tavení skla dřevem je historický způsob zpracování, který se už běžně nepoužívá. Dnes odpoledne přihlížely v areálu muzea dovednostem sklářů desítky návštěvníků.
Skláři v areálu muzea začali dnes předvádět výrobu barevného skla, které vyráběly poslední orlickohorské sklárny druhé poloviny 19. a počátku 20. století, a také staršího takzvaného lesního skla, tedy replik převážně středověkého či barokního skla. Sklářské výrobky, které v Deštném vzniknou, v neděli na závěr akce lidé mohou vydražit. O aukci bývá velký zájem.
Letošní ročník se po třech letech koná v plném rozsahu. V roce 2020 se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil bez diváků on-line a loňský ročník v omezeném rozsahu.
Technologický postup tavení skla dřevem má v Orlických horách více než čtyřsetletou tradici. Za zlatý věk orlickohorského sklářství je považováno období baroka. Oblast dnešního horského střediska Deštné patřila v této době k hlavním pilířům sklářství v regionu. Zánik horských skláren a tradiční výroby spadá do počátku 20. století a souvisí s nástupem nových účinnějších technologií za použití plynu a uhlí.