Článek
Úprava parku bude rozdělena do dvou etap. První etapa vyjde na 1,1 milionu korun bez DPH a bude pokračovat do července 2022. Jde o první krok k oživení areálu bývalých lázní v městské části Běloves, které město koupilo v prosinci 2021 za 39,9 milionu korun od společnosti Priessnitzovy léčebné lázně.
V první etapě se počítá například s kácením nebezpečných stromů a odstraněním náletových dřevin. „Předpokládaná hodnota zakázky byla 4,8 milionu korun bez DPH. Zakázku se podařilo vysoutěžit za 1,1 milionu korun bez DPH,“ řekla mluvčí radnice Nina Adlof.
Práce v druhé etapě, která se připravuje, zahrnují například výstavbu chodníků, rozmístění mobiliáře nebo obnovu květinových záhonů.
Bývalé běloveské lázně na předměstí Náchoda koupila společnost Priessnitzovy léčebné lázně od předchozího soukromého majitele v roce 2019. V únoru 2020 začala s demolicí nejzchátralejších objektů. Její záměr obnovy lázeňství v Náchodě ukončila pandemie a společnost v první polovině loňského roku oslovila radnici s možností zahájení jednání o prodeji lázní. Město Náchod se koupí areálu bývalých lázní na levém břehu Metuje poprvé v historii stalo stoprocentním vlastníkem lázeňského území včetně jeho zdrojů.
Náchodská radnice usiluje o obnovení lázeňství v Bělovsi řadu let. Vedení radnice se v roce 2015 s ohledem na složité majetkové poměry v původních lázních rozhodlo jít svou vlastní cestou. Následovaly investice do vlastních vrtů minerální vody a v roce 2019 otevření vily Komenský s pítky minerálky a promenádou v takzvaných Malých lázních Běloves. Malé lázně leží zhruba půl kilometru vzdušnou čarou od hlavního lázeňského areálu na druhém, pravém břehu řeky Metuje.
První etapa obnovy parku není jedinou na letošek chystanou akcí města v areálu lázní. „Plánujeme také opravu prameníku Jakub, zahájení zpracování projektové dokumentace na ambulantní pavilon či zpřístupnění parku pro veřejnost,“ řekla mluvčí města.
Vznik běloveských lázní spadá do začátku 19. století a jejich novodobá historie se začala uzavírat začátkem 90. let minulého století, lázně tehdy ve zbídačeném stavu stát vydal dvěma restituentkám. Nestátní lázně neměly dost pacientů, výrazně se zadlužily a v roce 1996 ukončily provoz. Lázně následně měnily majitele, snaha města získat je do vlastnictví dlouho končila bez výsledku. Přestože lázně v Náchodě nefungovaly, stále si drželo a dodnes drží status lázeňského města. Symbolem náchodského lázeňství byla běloveská kyselka Ida. Město plánuje, že obnovené lázně by měly léčit kardiovaskulární systémy, obezitu a gynekologické problémy.