Článek
Expozice bude v Galerijním sále muzea do 12. listopadu 2023. Podle ředitele MVČ Petra Grulicha je archeologie jednou z hlavních vědeckých náplní muzea. „Proto je archeologie také tématem výstavy sezony. Mezinárodní kontext výstavy navíc skvěle koresponduje s českým předsednictvím EU a s konáním světové konference ICOM (Mezinárodní rady muzeí), kterou letos hostí Praha a s ní i některá česká muzea včetně MVČ,“ uvedl Grulich.
Výstava má čtyři samostatné části. V první se návštěvník seznámí s kulturním a antropologickým vývojem moderního člověka od gravettienu až po konec paleolitu. Součástí výstavy budou i repliky jeskynních maleb zvířat ze slavných francouzských a španělských lokalit.
Druhá část výstavy představí období mezolitu a třetí nabídne domek propojující druhý a čtvrtý okruh. Třetí část přiblíží vývoj na Předním východě, kde ve stejné době, kdy na území dnešní ČR žili mezolitičtí lovci, dochází k počátkům zemědělství a domestikace zvířat. „Tyto znalosti se v podobě neolitu šíří z Blízkého východu do Evropy,“ uvedla mluvčí muzea Lucie Peterková.
Nálezy vystavené ve třetí části jsou zapůjčené z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze, jde o originály z Předního východu.
Poslední, čtvrtá část výstavy přiblíží neolitické období. V této části dominují předměty ze sbírek MVČ, jelikož region podle zástupců muzea patří v rámci archeologického bádání o neolitu ke klíčovým oblastem v ČR. Součástí výstavy jsou například i promítané 3D modely tehdejšího osídlení a krajiny.
Zřizovatelem muzea je Královéhradecký kraj. Výstava bude v hlavním sídle Muzea východních Čech, v budově od architekta Jana Kotěry na Eliščině nábřeží. Budova, která je národní kulturní památkou, patří městu Hradec Králové.